Jako první stanul před soudem Volodymyr Varymez z Oděské oblasti narozený v roce 1992. Poté byla vazba uvalena i na Serhije Cybizova, Andrije Oprisku, Viktora Bespalčenka a Jurije Budzila, oznámil korespondent Rádia Svoboda Anton Naumljuk.

Rusko blokovalo průjezd Kerčským průlivem do Azovského moře.
Na palubě zadržených ukrajinských plavidel byli agenti. Jeden byl těžce zraněn

Krymská ombudsmanka Ljudmila Lubinová odhadla, že zbývajících devět Ukrajinců přivezou k soudu ve středu. Poslední skupinu pak tvoří tři zranění, o jejichž vazbě budou soudci rozhodovat v Kerči, kde jsou Ukrajinci hospitalizováni. Po ošetření budou podle ruských médií propuštěni z nemocnice do konce týdne. Všem ukrajinským námořníkům hrozí šest let za mřížemi. 

Ruská televize mezitím zveřejnila vyjádření tří zadržených ukrajinských námořníků. Velitel lodi Volodymyr Lisovij přitom na kameru prohlásil, že si byl vědom provokativního charakteru ukrajinské akce. "Záměrně jsem ignoroval požadavky na ultrakrátkých vlnách," řekl. Velitel ukrajinského námořnictva Ihor Vorončenko sdělil ukrajinské televizi, že trojice zajatých Ukrajinců lhala, protože byla k výpovědím přinucena. 

Příprava agresivní války

Ukrajinská tajná služba a vojenská prokuratura dnes naopak obvinila osm Rusů, kteří se na nedělním incidentu podíleli, z napadení ukrajinských námořníků. Podezírají je také z "přípravy, rozpoutání a vedení agresivní války", anebo z "úkladné vraždy".

Po obvinění má následovat žádost k ruské justici, aby vzala do vazby podezřelé, mezi kterými jsou náčelníci pohraniční správy a pobřežní stráže ruské tajné služby FSB na Krymu či kapitáni strážních lodí.

V Kerčském průlivu se srazila ruská loď s ukrajinským remorkérem
Konflikt v Kerčském průlivu: Putin chce celé Azovské moře

Ruští pohraničníci v neděli v Kerčském průlivu, přes který Rusko postavilo most vedoucí na anektovaný Krym, zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a 24 námořníků; přinejmenším tři z nich zranili. Kyjev obviňuje Rusko z napadení a ostřelování ukrajinských lodí, na jejichž plavbu z Oděsy do Mariupolu byla ruská strana předem upozorněna.

Vyhlášení válečného stavu

Oblast konfliktuZdroj: DENÍK

Rusové tvrdí, že ukrajinská plavidla nezákonně vplula do ruských výsostných vod a nereagovala na varování.

V reakci na incident ukrajinský parlament v pondělí schválil výnos prezidenta Petra Porošenka o vyhlášení válečného stavu po dobu třiceti dnů počínaje 28. listopadem v deseti ukrajinských pobřežních a pohraničních regionech. Vyhlášení válečného stavu podle Porošenka neznamená vyhlášení války, ale je obranným aktem.

Ukrajinské námořnictvo. Ilustrační foto.
Ukrajinský parlament vyhlásil válečný stav. Kvůli incidentu v Kerčském průlivu