Případ, o němž ruská média informovala koncem minulého týdne, vyústil v překvapivé zjištění, že o děsivou podívanou se postaral uznávaný expert na dějiny pohřbívání. Podle tisku byl problematikou natolik zaujat, že si "nosil práci domů".

Pětačtyřicetiletý Moskvin vykopal těla 29 mrtvých žen a dívek, oblékl je a vystavil ve svém bytě na březích řeky Volhy. Jeho vášní byla metodika pohřbívání jako pomocná historická disciplína, které byl zřejmě zcela oddán. Procházel místní hřbitovy, studoval náhrobky a z jejich nápisů se pokoušel rekonstruovat životní příběhy zemřelých. Podle policejní mluvčí Svetlany Kovylinové vyšetřování spustil nález několika odkrytých hrobů.

Podle některých informací byl vědec dopaden, když odcházel ze hřbitova s taškou plnou lidských kostí. Podle jiných zdrojů na něj policie přišla náhodou - vyšetřovatelé objevili obludnou "výstavu" při návštěvě Moskvinova bytu, když s ním chtěli jako s expertem konzultovat právě kauzu záhadných exhumací.

Pro svou sbírku si Moskvin vybíral výhradně mladší ročníky. Policisté v jeho bytě našli nejen lidské ostatky, ale i části hřbitovního mobiliáře, tabulky z náhrobků, hračky a hromady šatstva z vykradených hrobů.

Moskvin byl v dějinách pohřebnictví považován za velkou autoritu. Svá bádání publikoval v několika studiích, specializoval se údajně na keltskou kulturu. V roce 2007 se místnímu listu Nižegorodskij rabočij v rozhovoru svěřil, že za svůj život prostudoval 752 hřbitovů. V místech posledního odpočinku nocoval, pil z kaluží, jednou prý dokonce přespal v rakvi připravené k pohřbu. Sám sebe označuje za "historika - nekropolistu".

O motivech jeho činu se experti zatím jen dohadují. Sám Moskvin prý důvody vidí ve svém dětství, kdy byl jako dvanáctiletý chlapec v souladu se zvyky ruského pravoslaví donucen políbit jedenáctiletou mrtvou dívku vystavenou na katafalku. To v něm údajně vzbudilo zájem o mrtvé a jejich záhrobní osudy.

Část sbírky měl Moskvin ve svém třípokojovém bytě, zbytek v garáži. Z informací ruského tisku vyplývá, že mrtvoly dívek mezi 12 a 18 lety nebyly v původním stavu - pachatel je ze hřbitovů nevynášel celé, ale přinesené hlavy, údy a trupy doma nově poskládal a doplňoval díly vypůjčenými z panenek.