Ruský vicepremiér na svém twitterovém účtu popuzeně reagoval na to, že jej rumunské stíhačky odklonily mimo vzdušný prostor Rumunska, když se pokoušel dostat do Ruska po své návštěvě proruské moldavské oblasti Podněstří. Podobně dopadl při pokusu přeletět přes Ukrajinu.

„Na žádost USA Rumunsko uzavřelo mému letadlu svůj vzdušný prostor. Ukrajina mě znovu přeletět nenechá. Příště poletím na palubě TU-160," oznámil svůj záměr využít největší ruský strategický bombardér.

Rumunské ministerstvo zahraničí se na Moskvu obrátilo se žádostí o vysvětlení, zda Rogozinova slova představují „oficiální postoj Ruské federace k Rumunsku jako členovi EU a NATO". Bukurešť komentář označila s ohledem na současnou situaci napjatou kvůli ukrajinské krizi za velmi vážná slova.

Rogozin je mezi několika desítkami ruských politiků a finančníků, na něž EU uvalila sankce v souvislosti s ruskou anexí ukrajinského poloostrova Krym a přítomností ruských vojsk u východní hranice Ukrajiny. Unie ruským činitelům zakázala vstup a zmrazila majetek.

Rogozin byl na návštěvě Podněstří u příležitosti oslav konce druhé světové války. Reakce Moskvy na rumunskou žádost není známa.