Comey byl původně předvolán do Kongresu na pondělí, kvůli sporům s kongresmany o podobu své výpovědi se předvolání odložila na dnešek. Někdejší šéf FBI trval na veřejném vystoupení, což zdůvodňoval obavou z možného překroucení jeho slov tím, že mohou být účelově zveřejněny jen části jeho odpovědí.

Výbory ale veřejné vystoupení odmítly, proto se Comey obrátil na federální soud, aby jeho předvolání do Kongresu zrušil. Nakonec se ale s výbory dohodl, že bude moci zveřejnit celou svou výpověď, případně jen části, pokud tak uzná za vhodné.

Odvolaný šéf FBI James Comey.
Rusové mají nejspíš kompro na Trumpa, tvrdí bývalý šéf FBI

Demokraté v dnešním předvolání Comeyho vidí snahu republikánů podkopat práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se v objasňování kauzy údajného ruského vlivu na prezidentské volby zaměřil na volební štáb nynějšího prezidenta Donalda Trumpa.

Republikáni nyní výbory kontrolují, neboť do ledna, než zasedne Kongres v novém složení, mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, poté ale předsednictví sněmovních výborů přejde na demokraty.

Clintonová jako šéfka diplomacie používala pro pracovní účely svůj soukromý e-mail. Skandál se stal velkým tématem jejího volebního souboje o prezidentské křeslo s Trumpem a záležitosti se věnoval také FBI.

James Comey před senátem
O ruském zásahu do voleb nepochybuji, řekl exšéf FBI Comey před Senátem

Krajně nezodpovědné

Ten nakonec vyšetřování uzavřel s tím, že Clintonová žádný trestný čin nespáchala, její chování ale označil za krajně nezodpovědné. Kauza dosáhla vrcholu krátce před volbami v roce 2016, takže Comeyho mnozí demokraté obviňují, že Clintonovou připravil o vítězství.Trump, který loni Comeyho propustil, zase zahrnuje bývalého šéfa FBI výčitkami, že vyšetřování kauzy Clintonové vedl zaujatě a chybně, když případ nedotáhl k soudu.

Prezident dnes na twitteru označil Comeyho za lháře, který novinářům poskytoval důvěrné informace o vyšetřování. Poznamenal také, že bývalý šéf FBI a Mueller jsou nejlepší přátelé, což je střet zájmů.

Od Muellera se dnes očekává, že sdělí soudu podrobnosti o tom, jak někdejší šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort porušil dohodu o spolupráci s vyšetřovateli. Zvláštní vyšetřovatel také připravuje závěrečnou zprávu o svém více než ročním objasňování ruské kauzy, kterou Trump označuje honem na čarodějnice.

Prezident dnes na twitteru ohlásil, že Bílý dům již připravuje oponentskou zprávu na vznikající Muellerův dokument. "Tohle už se nikdy žádnému budoucímu prezidentovi Spojených států nesmí stát," napsal Trump. Dodal, že oponentská zpráva má prozatím 87 stránek a že bude dokončena, až se Bílý dům seznámí s Muellerovým dokumentem.

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na summitu v Helsinkách.
Trump zavelel: Zastavte pátrání po ruském vlivu v prezidentských volbách