Na případnou spolupráci Trumpova štábu neukazuje podle Barra žádný z důkazů, které Mueller nashromáždil. Stejně tak nic nepotvrdilo možnou spolupráci jiných amerických občanů s Moskvou.

Barr rovněž řekl, že Bílý dům s Muellerem plně spolupracoval, ačkoli Trump měl vůči vyšetřování výhrady, neboť byl přesvědčen, že ho doprovázejí nelegální úniky informací. Trump v minulosti opakovaně vyšetřování označoval za hon na čarodějnice.

Americký prezident Donald Trump
Nová lhůta pro Trumpa. Svá daňová přiznání musí odevzdat do 23. dubna

Pokud jde o bránění spravedlnosti, což v případě Trumpa nechal Mueller ve své zprávě bez závěru, je Barr přesvědčen, že na to žádný důkaz neukazuje. Stejný názor v této věci má i Barrův náměstek Rod Rosenstein.

Muellerovu zprávu o ruské roli ve volbách předá Barr v 17:00 SELČ Kongresu USA a následně ji poskytne i veřejnosti. Ministr zdůraznil, že dokument nebyl obsahově nijak editován, začerněny v něm ale budou pasáže související s utajovanými skutečnostmi či se třetími osobami, které neměly k vyšetřování přímý vztah. Neveřejné budou i výpovědi obviněných před velkou porotou.

Konec hry

Krátce před zveřejněním zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval ruskou rolí v amerických prezidentských volbách v roce 2016, prezident Donald Trump na twitteru napsal, že "hra skončila". V textu na fotomontáži odkazuje na oblíbený seriál stanice HBO Hra o trůny, jehož poslední série se začala vysílat tuto neděli.

"Žádná tajná dohoda. Žádné bránění spravedlnosti. Pro nenávistníky a radikální levicové demokraty - hra skončila," zní nápis na fotomontáži, na níž stojí americký prezident zády k divákovi zahalen v bílém dýmu.

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un
Kim je nakloněn třetímu summitu s Trumpem. Dal mu však ultimátum

V příspěvku bylo použito písmo nápadně podobné tomu, jaké používá stanice HBO. Stejně jako v anglickém originálu názvu Game of Thrones je i v anglickém nápisu Game Over na Trumpově fotomontáži proškrtnuto třemi čárami písmeno O.

Není to poprvé, co Trump ve svých příspěvcích na twitteru odkázal na populární seriál. Loni v listopadu upozornil citátem z této fantasy ságy na plánové zavedení sankcí vůči Íránu. Letos v lednu zveřejnil příspěvek se slovy "Zeď se blíží", která odkazují na důležitou seriálovou větu "Zima se blíží". Na Trumpův tweet tehdy reagovala i sama stanice HBO. Naznačila, že se prezident dopustil "zneužití obchodní značky". Na lednový ani na aktuální příspěvek nereagovala.

Trumpovy tweety

HBO v neděli odvysílala první díl závěrečné série oblíbeného seriálu, který proslul zejména tím, že ani hlavní postavy si v něm nemohou být jisty svým životem. Na tuto skutečnost v reakci na Trumpův příspěvek upozornil i analytik stanice CNN Renato Mariotti. "Pokud jsem se něco naučil při sledování Hry o trůny, tak to, že byste se neměli obracet zády a předpokládat, že hra skončila, dokud neběží závěrečné titulky," napsal.

Trump dnes zveřejnil sérii tweetů k očekávanému zveřejnění Muellerovy zprávy. Je mezi nimi například i video, na kterém je sestřih prezidentových výstupů, ve kterých trvá na tom, že s Rusy v kampani nespolupracoval.

Trump měl obavy

Více než čtyřsetstránkovou zprávu zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti na svém serveru. Předtím ji ministr William Barr dal k dispozici také Kongresu USA. Začerněné byly části související s utajovanými skutečnostmi či se třetími osobami, které neměly k vyšetřování přímý vztah.

Podle agentury AP zpráva mimo jiné odhaluje, že se Trump opakovaně pokusil získat nad vyšetřováním ruské kauzy kontrolu. Mueller se zmiňuje o deseti incidentech, které prověřoval jako možné bránění průchodu spravedlnosti. Je mezi nimi například propuštění tehdejšího šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, o kterém rozhodl šéf Bílého domu, prezidentův pokyn určený jeho podřízeným, aby se zbavili Muellera, či údajné snahy o to, aby někteří svědci s Muellerovým týmem nespolupracovali.

Americký prezident Donald Trump
Trumpův stav nouze platí. Američtí poslanci prezidenta přehlasovat nedokázali

Dalším z incidentů popisovaných ve zprávě je údajná snaha prezidenta přesvědčit bývalého šéfa své předvolební kampaně Paula Manaforta, aby nespolupracoval s vyšetřovateli.

Podle zprávy Trump také nařídil v červnu 2017 svým podřízeným, aby se pokusili zbavit zvláštního vyšetřovatele Muellera. Poradce Don McGahn, který měl Muellera obvinit ze střetu zájmů, to ale podle zprávy odmítl. Právě neochota Trumpových spolupracovníků plnit jeho příkazy a zasahovat do vyšetřování byla podle Muellerovy zprávy příčinou, proč byly Trumpovy pokusy o zásahy "většinou neúspěšné".

Trump z Muellerova vyšetřování obavy. Když mu tehdejší ministr spravedlnosti Jeff Sessions oznámil, že bude zahájeno, prezident údajně prohlásil: "Proboha. To je hrozné. To je můj konec v úřadu prezidenta. Jsem v prdeli."

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na summitu v Helsinkách.
Anexe jako anexe. Uznáním Golan USA pomáhají i Putinovi

Na schůzku s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou v červnu 2016 šli členové Trumpova týmu včetně jeho syna Donalda, zetě Jareda Kushnera a šéfa kampaně Manaforta podle zprávy s nadějí, že jim Rusové v kampani pomohou. Ti ovšem žádné užitečné informace neposkytli. Zpráva zároveň uvádí, že neexistuje důkaz, že by Trump o schůzce předem věděl.

Dobrý den

Setkání Trumpa s tehdejším ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem v dubnu a červenci 2016 byla podle zprávy "krátká, veřejná a nevýznamná". K otázce, zda uzavřel Trump během kampaně tajnou dohodu s Ruskem, zpráva uvádí, že se vyšetřovatelům podařilo "identifikovat četná spojení mezi jednotlivci s vazbami na ruskou vládu a jednotlivci spojenými s Trumpovou kampaní, důkazy nejsou ale dostatečné pro obvinění z trestného činu".

V Muellerově zprávě se dále mimo jiné píše, že vyšetřovatelé byli nespokojeni s písemnými odpověďmi, které dostali od Trumpa, rozhodli se ale, že si jej nepředvolají. Obávali se totiž zdlouhavé právní bitvy.

Americký prezident Donald Trump podepsal v přítomnosti izraelského premiéra Benjamina Netanjahua dekret, ve kterém uznává izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami.
Podepsáno. USA oficiálně uznaly izraelské právo na Golanské výšiny

V závěrech zprávy se uvádí, že není možné jasně říct, že se prezident Donald Trump dopustil bránění průchodu spravedlnosti. "Pokud bychom po důkladném vyšetřování faktů nabyli přesvědčení, že se prezident jasně nedopustil bránění průchodu spravedlnosti, uvedli bychom to… nejsme ale schopni tento soud vynést," stojí ve zprávě. "A proto tato zpráva sice nedospívá k závěru, že prezident spáchal trestný čin, ale ani ho neospravedlňuje," píše se v textu.

Trump na akci pro veterány krátce po zveřejnění Muellerovy zprávy uvedl, že má dnes dobrý den. Znovu popřel, že by během kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016 jakkoli spolupracoval s Rusy. "Tato kachna, to by se nemělo už nikdy stát žádnému prezidentovi," uvedl.

Prezidentův právní tým, jehož členy jsou mimo jiné Rudy Giuliani či Jay Sekulow, označili výsledky vyšetřování za "prezidentovo naprosté vítězství". "Je jasné, že nedošlo k žádnému trestnému činu," uvedli v prohlášení.

Americký prezident Donald Trump
Trump navštívil hranici s Mexikem: USA nemůže přijímat další migranty, jsou plné