"Nemyslím, že by byl pro funkci prezidenta zdravotně v nepořádku. Myslím, že je pro tuto funkci v nepořádku morálně," uvedl na adresu Donalda Trumpa Comey, který podle svých slov nevěří na historky, podle nichž je současný americký prezident nemocný nebo v rané fázi demence.

"Člověk, který se k ženám chová jako ke kusu masa, který neustále lže a chce po Američanech, aby mu jeho lži věřili, není z morálního hlediska vhodnou osobou na výkon úřadu prezidenta Spojených států. Prezident musí zosobňovat respekt a stát za hodnotami, které tvoří naši zemi. Nejdůležitější je pravda. Tento prezident toho není schopen,” uvedl Comey. 

Comey zveřejnil svou sžíravou kritiku Trumpova chování v pondělí v rámci rozhovoru, který s ním vedl moderátor ABC News George Stephanopoulos. Šlo o první televizní rozhovor, který dal bývalý šéf FBI od loňského května, kdy ho Trump odvolal z funkce. Podle CNN zahájil Comey tímto interview propagační turné ke své knize "Vyšší loajalita", kterou se právě nyní chystá vydat. 

Někdejší ředitel FBI naznačil v interview mimo jiné obavu, že Trumpova návštěva Moskvy v roce 2013, kde údajně přihlížel tomu, jak na sebe v hotelu močí prostitutky, může Rusům posloužit jako potenciální materiál k vydírání.

Na otázku, zda Rusové takové materiály skutečně mají, odpověděl: "Myslím, že je to možné, nevím. Přál bych si, abych to takhle říkat nemusel, ale je to pravda. Zasáhlo mě to a stále mě to zraňuje. O kterémkoli jiném prezidentovi, pro něhož jsem pracoval, bych mohl s velkou důvěrou prohlásit, že je to nepravděpodobné, ale v tomto případě nemohu, je to možné."

Trump Comeyho několik hodin před rozhovorem napadl prostřednictvím Twitteru, kde jej obvinil ze „snůšky lží”.

Americký prezident odvolal Comeyho nečekaně začátkem loňského května s tím, že v něho ztratil důvěru. Spekulovalo se ale o tom, že odvolání souvisí s vyšetřováním bývalého hlavního bezpečnostní poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli údajnému ruskému ovlivňování předloňských prezidentských voleb. To Trump odmítl. Podle loňské lednové zprávy tajných služeb se Flynn opakovaně sešel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Flynn nakonec v únoru 2017 odstoupil.

Podle Comeyho není vyloučeno, že se Trump pokusil bránit výkonu spravedlnosti, když loni v únoru nechal vyklidit Oválnou pracovnu Bílého domu a posléze v ní Comeyho přesvědčoval, aby od vyšetřování Flynna upustil.

Bývalý šéf FBI nyní v rozhovoru odpovídal i na to, co by to znamenalo, kdyby se Trump pokusil odvolat i Roberta Muellera, pověřeného vyšetřováním této věci: "Doufám, že by to spustilo poplach, protože by šlo o vůbec nejzávažnější útok na vládu práva. Bylo by to něco, co je vyšší než všechny běžné boje o politiku," uvedl Comey.

Podle svých slov si však nepřeje, aby Trump čelil impeachmentu, tedy soudnímu procesu směřujícímu k jeho odvolání. "Doufám, že na to nedojde, protože si myslím, že kdyby byl Trump vyprovozen z úřadu takovým způsobem, zůstali by Američané mimo hru - to lidé v této zemi musí vstát, jít k hlasovacím urnám a hlasovat o svých hodnotách. Impeachment by byl určitě zkrat," řekl Comey.