Britské úřady obvinily Alexandra Petrova a Ruslana Boširova ze spiknutí za účelem vraždy Sergeje a Julie Skripalových. Bývalý ruský agent a jeho dcera byli objeveni čtvrtého března v Salisbury poté, co byli otráveni nervovým jedem novičok. 

Alexander Petrov a Ruslan Boširov na záběrech bezpečnostních kamer
Rusy obviněné v kauze Skripal známe, nejde o zločince, řekl prezident Putin

Prokurátoři tvrdí, že Petrov a Boširov pracují pro ruskou vojenskou rozvědku GRU. Moskva však jakékoliv zapojení do útoku od samého počátku rezolutně odmítá.

Dokumenty s informacemi o pasu Petrova jsou však označeny „přísně tajné“ a obsahují telefonní číslo s příkazem „neposkytujte informace“.

Alexander Petrov a Ruslan Boširov
Byli jsme jen turisté, tvrdí Rusové podezřelí z otravy Skripala

Když v sobotu zkusil reportér listu The Observer, což je nedělní vydání Guardianu, toto číslo vytočit, dovolal se na recepci ruského ministerstva obrany, kde mu úředník sdělil, že nebude mluvit s novináři nebo poskytovat jakékoli informace.

Dokumenty zveřejnili ruští investigativci

Dokumenty zveřejnil Bellingcat, online platforma, která začala s vyšetřováním útoků v Sýrii, a ruský investigativní server The Insider. Oba weby se také od roku 2014 specializují na odkrývání informací o aktivitě ruských vojáků na Ukrajině.

Protichemické jednotky v Salisbury
USA, Německo, Kanada a Francie zopakovaly podporu Británii ohledně novičoku

Z dalších zveřejněných dokumentů pak vyplývá, že si oba muži koupili letenky do Londýna na poslední chvíli, což je v rozporu s jejich tvrzeními, že se jednalo o dlouho plánovanou cestu. Informační stránka o Petrovovi, kterou se oběma stránkám podařilo získat, navíc obsahuje velice málo biografických informací a žádné údaje o jeho minulosti před rokem 2009.

Pas pro vládní představitele

Odborníci tvrdí, že u 39letého muže je to extrémně vzácné a oddělení, které vydalo jeho pas, to obvykle dělá u těch osob, které pracují pro vládu. „Normální lidé zde své pasy nezískávají,“ řekl Sergej Kaněv, investigativní reportér, který se podílel na výzkumu, televizní stanici TV Rain.

„Nemyslím byznysmeny nebo vysoko postavené úředníky. Myslím lidi, kteří často pracují v utajení, včetně tajných služeb,“ dodal.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí zprávu odmítla s tím, že věří v napojení Bellingcatu na západní zpravodajské služby.  Upozornila přitom, že se skupina dostala do ruské databáze, která není veřejně dostupná.

Protichemické jednotky v Salisbury
Ruští špioni se zaměřili na švýcarskou laboratoř. Zajímalo je testování novičoku

Zveřejněné informace o napojení údajných atentátníků odmítl i Kreml. „Faktem je, že ani Petrov, ani Boširov nemají nic společného s Putinem a samozřejmě ani s Kremlem,“ prohlásil v neděli mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Ruský prezident již ve středu prohlásil, že oba muži, které Británie podezřívá z útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru, jsou civilisté a nemají nic společného s vládou.

Alexander Petrov a Ruslan Boširov na záběrech bezpečnostních kamer
Stopa po ruských agentech, kteří otrávili Skripala? Ukrajinka z pražské kavárny