Podezřelé inzeráty se snažily ovlivnit veřejné mínění ve prospěch současného amerického prezidenta Donalda Trumpa a hlavního vyzyvatele jeho sokyně, demokrata Bernieho Sanderse. Publikované materiály se také snažily vyvolat ve společnosti svár pomocí polarizujících tvrzení a témat, například přistěhovalectví.

Podle Googlu to je první případ, co se jeho servery někdo pokusil politicky zneužít. "Máme přísná pravidla, která například nastavují stropy pro politickou reklamu a zakazují cílení na základě rasy či náboženství," uvedl mluvčí technologického gigantu. Přislíbil, že společnost kauzu důkladně prošetří.

Návrh irské poštovní známky připomínající 50 let od úmrtí Che Guevary
Irové vydali známku s Che Guevarou, naštvali tím kubánské exulanty

Ruské zásahy už v dříve nahlásila firma Facebook. Identifikovala 3 tisíce postů zakoupených trolly s vazbami na Kreml s cílem ovlivnit výsledkem prezidentských voleb. Zhlédlo je 10 milionů lidí. Jak u Googlu, tak v případě Facebooku přesáhl objem inzerce 100 tisíc dolarů (2,2 miliony korun). V případě Googlu však byli mezi objednavateli také lidé s ruskými účty, kteří se neskrývali za podvrženou americkou identitu.

Vyšetřováním kauzy byly pověřeny hned tři speciální výbory amerického Kongresu pod vedením bývalého šéfa FBI Roberta Muellera. Skandál otřásá nejvyššími patry americké domácí politiky, protože z podezřelých kontaktů s lidmi napojenými na Kreml jsou obviněni i Trumpovi nejbližší spolupracovníci a členové rodiny.

Grafitová bomba
Jižní Korea vyvíjí grafitovou bombu. Měla by KLDR přivodit blackout

Rusko využívá k ovlivňování veřejného mínění v zahraničí také takzvané trollí farmy. V nich se režimem placení účastníci diskusních fór, chatů či blogů snaží šířit fámy, dezinformace a propagandistická tvrzení ve prospěch Kremlu. Podle deníku The New York Times se na tuto činnost v USA zaměřuje ruská Agentura pro internetový výzkum. Dosud nejrozsáhlejší skrytou internetovou kampaň zosnoval ruský režim v roce 2014 během ukrajinské krize. Tato podvratná strategie se stala významnou součástí dezinformační války vedené Moskvou.