"Rusko slibuje sestřelení našich raket v Sýrii. Rusko, připrav se. Přijdou a budou krásné, nové a sofistikované. Nemělo jsi se paktovat s plynovým zabijáckým zvířetem, které zabíjí své lidi a užívá si to!" napsal na twitter Trump. 

„Chtěl bych vám opět připomenout, abyste se svých plánů zdrželi,“ varoval zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja s tím, že Washington za „jakékoliv dobrodružství ponese plnou zodpovědnost“.

Oběti údajného chemického útoku v Sýrii
Reakce na chemický útok v Sýrii: USA chtějí zakročit nezávisle na OSN

Nicméně s USA chtějí spolupracovat další evropské země. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že jeho země v Sýrii zasáhne pokud se potvrdí, že byly použity chemické zbraně. Barbarský útok odsoudila i premiérka Theresa Mayová a vyzvala prezidenta Sýrie Bašára al-Asada, aby incident vysvětlil.

Damašek i Moskva svou účast na chemickém útoku popírají.

Trump si také dnes na twitteru postěžoval na vzájemné vztahy obou velmocí. "Naše vztahy s Ruskem jsou horší, než kdy byly, a to včetně studené války. Není proto však důvod. Rusko nás potřebuje, abychom mu pomohli s ekonomikou, což by šlo velmi snadno. Potřebujeme, aby všechny národy spolupracovaly. Zastavíme závody ve zbrojení?"

Podle syrsko-americké zdravotnické společnosti bylo chemickému útoku v Dúmá v regionu Východní Ghúta nedaleko Damašku, jedné z posledních bašt povstalců, vystaveno více než 500 lidí. Přeživší hlásili problémy s dýcháním, modrala jim kůže, objevovala se jim pěna u úst a měli popálené očiní rohovky. V místě byl také silně cítit zápach podobný chloru.

Podle Světové zdravotnické organizace chemickému útoku podlehlo 70 lidí.

Následky údajného chemického útoku v Sýrii
Útok v Dúmá vyšetří inspektoři Organizace pro zákaz chemických zbraní

Nejde o první chemický útok v syrské válce. Od roku 2013 zasáhly chemické útoky na území Sýrie tisíce lidí.

Ilustrační foto.
Rusko vetovalo americký návrh na zřízení vyšetřovací komise kvůli Sýrii