Hlášení zpracovala společnost New Knowledge, která se specializuje na oblast kybernetické bezpečnosti, na základě dat, poskytnutých americkému Senátu velkými společnostmi jako je Facebook, Twitter nebo Google. Jedná se přitom o první nezávislý komplexní výzkum působení Rusů na sociálních sítích.

Na internetu podle odborníků stále figurují aktivní uživatelské účty, které jsou propojené s ruskou firmou Agentura pro výzkum internetu (IRA), která se podle zvláštního zástupce ministerstva spravedlnosti Roberta Muellera podílela na kampani, mající za cíl ovlivnit prezidentské volby v roce 2016. Některé z těchto účtů se nachází na méně známých platformách, protože ty hlavní zahájily proti podobným praktikám rozsáhlé tažení.

„Vzhledem k tomu, že se ruské vládě podařilo dosáhnout alespoň některých cílů, aniž by čelili výraznější diplomatické odvetě, lze předpokládat, že Spojené státy budou i v dohledné budoucnosti čelit ruským snahám o zasahování,“ stojí podle agentury AP v dokumentu.

Důležitá role Instagramu

Zpráva také odhaluje, že žádný z technologických gigantů neposkytl americkému Kongresu konkrétní data, a některé firmy dokonce „mohly během svědectví uvádět zavádějící informace“ tím, že úmyslně či neúmyslně bagatelizovaly rozsah problému.

Významnou součástí studie je analýza rozsahu ruského vlivu na Instagramu, který je ve vlastnictví Facebooku a v minulosti se o něm v souvislosti s kauzou nehovořilo. Právě sem se však podle odborníků z New Knowledge Ruští agenti přesunuli poté, co se v roce 2017 veškerá pozornost zaměřila na Facebook a Twitter.

Z výsledků studie je patrné, že zatímco na Facebooku došlo přibližně ke 77 milionům podezřelých případů, na Instagramu to bylo více než dvojnásobně více - zhruba 187 milionů. „Instagram byl pro operace IRA významnou součástí, což se představitelé Facebooku pokusili při svědectví před Kongresem zamlčet,“ tvrdí výzkumníci. „Podle našeho názoru je Instagram v současné době pravděpodobně tím klíčovým bojištěm.“

Podpora Trumpovi

Ruská aktivita se však netýká pouze uvedených sociálních sítí. Agenti podle New Knowledge využívali také online hry, rozšíření prohlížečů či hudební aplikace. Uživatele populární hry Pokémon Go měli například nabádat k používání politicky orientovaných přezdívek.

Mezi další nekonvenční způsoby spojení s Američany měl patřit například prodej zboží s konkrétními frázemi, rozesílání žádostí o přátelství, pracovní nabídky, ale také falešné zákaznické linky, které donutily nic netušící uživatele odtajnit soukromé informace, které mohly být později použity proti nim.

Studie podle agentury AP především opakuje závěry, ke kterým v minulosti došli Senát, jeho zpravodajský výbor i Mueller. Velká část ruských snah se měla soustředit na poškození demokratické kandidátky Hillary Clinton a naopak pomoci do prezidentského křesla Donaldu Trumpovi. Hlavním cílem však podle výzkumníků bylo rozdělit americkou společnost.

Ruští agenti měli využívat také jméno autora serveru WikiLeaks Juliana Assange, kterému ve svých příspěvcích vyjadřovali opakovaně podporu těsně předtím, než web WikiLeaks v říjnu 2016 zveřejnil e-mailovou komunikaci Hillary Clintonové.

Co zpráva říká o ruské činnosti?
- Rusové se na Twitteru méně soustředili na rasová témata, naopak v popředí stály místní a aktuální události a odkazy na současnou popkulturu

- příspěvky na Facebooku „odhalily podrobné a hluboké znalosti americké kultury, médií a vůdčích osobností komunit, na které se IRA zaměřila“

- některé příspěvky propagovaly ruské zájmy v Sýrii a syrského prezidenta Bašára Assada

- během volebního týdne se na pravicových stránkách objevily příspěvky s cílem vyvolat vztek a podezřívavost, zatímco na stránkách cílených na afroameričany se komentáře vyhýbaly jakýmkoli zmínkám o volbách