Podle magazínu Der Spiegel působila tato dvojice v Německu už před pádem Berlínské zdi, a byla tak pravděpodobně pro tuto činnost naverbována ještě sovětskou tajnou službou KGB. Její odhalení a chystané postavení před soud by podle Spiegelu mohlo zhoršit německo-ruské vztahy.

Oba časopisy dnes přinášejí podrobnosti k případu jak z dob studené války. Jednapadesátiletou Heidrun A. přepadlo zásahové komando v rodinném domu páru v hesenském Marburgu v úterý ráno právě ve chvíli, kdy u vysílačky přijímala zašifrované zprávy, které údajně přicházely z Moskvy. Jejího o šest let mladšího manžela Andrease policisté zatkli v bádensko-württemberském Balingenu, kde pracoval v jedné dodavatelské firmě pro automobilový průmysl. V ní měl podle Focusu mimo jiné získávat výrobní tajemství předávaná poté Rusům.

Der Spiegel uvádí názor německých bezpečnostních expertů, podle nichž mohla dvojice působit i v jiných evropských státech a Německo používat jen jako svou základnu. Vyloučit podle nich nelze ani variantu, že byli v kontaktu s dalšími agenty a fungovali jako „vysílačka zpráv“ do Moskvy.

Muž podle časopisu Der Spiegel přicestoval do tehdejšího západního Německa v roce 1988 kvůli studiu. Podle pasu se narodil v Argentině, ale vyrůstal v Rakousku, jehož je prý občanem stejně jako jeho družka, údajně původem z Peru. Vzali se v roce 1990 a mají dceru. Za dobu svého pobytu v Německu pár několikrát změnil bydliště.

Jejich pasy jsou však podle německých úřadů falešné a minimálně Andreas prý mluví se znatelným ruským přízvukem. Na stopu údajným špionům přišla německá kontrarozvědka poté, co americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) loni odhalil v USA síť agentů ruské rozvědky v čele se sličnou Annou Chapmanovou. Dvojitý agent Alexander Potějev, který síť Američanům vyzradil, mimo jiné také upozornil, že podobné skupiny „ilegálů“ operují i v Evropě. Na konci letošního léta se pak německá kontrarozvědka zaměřila na nenápadně vyhlížející rodinný dům v Marburgu, na jehož majitele soud ve středu uvalil vazbu. Oba manželé veškerá obvinění popírají.

Jelikož je nechrání diplomatická imunita, díky níž by je čekalo pouze vyhoštění, musejí podle německého časopisu počítat se soudním procesem, na jehož konci může být dlouholetý trest vězení. To by však mohlo znatelně ochladit vztahy mezi Ruskem a Německem, upozorňuje zpravodajský magazín.

Ruské špionážní aktivity nejsou pro německou kontrarozvědku ničím neznámým

Ve své poslední výroční zprávě za rok 2010 uvádí, že Spolková republika je terčem výzvědných operací hlavně právě Ruska a Číny. Spolupracovníci ruské tajné služby se podle ní zajímají především o oblasti průmyslu, vědy a technologií a shánějí informace o moderních pohonných systémech vozidel a o satelitních, informačních a komunikačních technologiích. Dopadnout údajné ruské špiony se však Němcům podařilo poprvé od sjednocení před více než 20 lety, upozornil Der Spiegel.