Na materiál upozornil automatický detektor radioaktivity, celníci pak v kufru našli 18 kovových tyčí v ocelových obalech. Oznámila to dnes celní správa v komuniké pro média. Podle agentury AP v něm upřesnila, že zadržený cestující je Íránec.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zatím incident nekomentovala, uvedla AP. Nesdělila ani to, zda ji ruské úřady o něm informovaly.
Kontraband odhalila kontrola linkového letu Moskva-Teherán v odletové hale, kde se spustil systém radiační kontroly. V tyčích zjistili odborníci izotop sodíku 22 technického původu. Ten lze získat jedině při provozu jaderného reaktoru, sám ale prý není palivem. Jeho radioaktivita "dvacetinásobně převyšuje přirozenou úroveň", uvádí se v prohlášení.

Celní správa neuvedla datum, kdy k zabavení došlo. Neposkytla žádné informace ani o tom, k čemu by bylo možné tento izotop sodíku používat. Obecně je 22Na používán ve zdravotnictví, kde je poměrně běžný.

Izotop 22Na se vyrábí ozařováním neonu 22 protony v urychlovačích. Taková zařízení vlastní mimo jiné řada ruských univerzit a výzkumných středisek, ale také státní jaderný koncern Rosatom, uvedla agentura DPA.

Nedávno publikovaná zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) posílila podezření, že íránský jaderný program směřuje k výrobě atomové bomby, a není tak zaměřen jen na energetiku, jak Teherán tvrdí. Požadavky západních zemí, aby Rada bezpečnosti OSN zostřila sankce proti Íránu, nebyly přijaty. Některé země je přijaly jednostranně, Rusko ale v současnosti odmítá veškerá nová sankční opatření proti Teheránu.