Rod Rosenstein, první náměstek amerického ministra spravedlnosti, uvedl, že se tucet obviněných dostalo v březnu 2016 pomocí ukradených přihlašovacích údajů do emailových schránek dobrovolníků a zaměstnanců prezidentské kampaně Hillary Clintonové.

Donald Trump na jednání o daňové reformě
Podpořili Rusové v prezidentských volbách Trumpa? Senát USA prý má další důkazy

Podle Rosensteina byla celá akce zcela v režii ruské rozvědky GRU, kterou demokraté dlouhodobě obviňují z ukradení emailů a jejich zveřejnění na internetu s cílem ovlivnit prezidentské volby. V souvislosti s útokem nebyl obviněn žádný americký občan.

„Obžalovaní tajně sledovali počítače, implantovali soubory obsahujících škodlivý počítačový kód, a ukradli emaily a další dokumenty,“ řekl Rosenstein.

Vladimír Putin a Donald Trump
Přítel, nebo nepřítel? Trump si není u Putina jistý, považuje ho za konkurenta

Obžaloba tvrdí, že hackeři se při prohledávání napadených počítačů speciálně zaměřovali na klíčová slova, jako jsou „Hillary, „Cruz“, „Trump“ a „Benghazi Investigations“.

„Víme, že cílem spiklenců bylo mít vliv na volby. Jaký dopad to mohlo mít, jaká mohla být jejich motivace, nezávisle na tom, co je potřeba k prokázání tohoto obvinění, je věc spekulace. To není naše odpovědnost,“ uvedl Rosenstein.

První náměstek ministra spravedlnosti řekl, že tento týden v předstihu informoval o obviněních amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je v současnosti na návštěvě Velké Británie. Trump opakovaně vyšetřování odmítl a označil ho za „hon na čarodějnice“.

Obžaloba přitom přichází pouhé tři dny před plánovaným setkáním Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimíra Putina, které se uskuteční v pondělí ve finských Helsinkách.

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) na summitu APEC ve Vietnamu.
Potvrzeno: Trump a Putin se sejdou v Helsinkách, po skončení summitu NATO