Agentura svým pátečním prohlášením reagovala na články ve švýcarských a nizozemských novinách, podle kterých se úřady všech tří zemí spojily a provedly společnou operaci. Výsledkem pak bylo březnové vyhoštění dvou podezřelých ruských agentů.

Deníky Tages-Anzeiger a NRC Handelsblad s odvoláním na nejmenované zdroje napsaly, že se podezřelí agenti zajímali o laboratoře Speiz nedaleko Bernu, kde se analyzují chemické a biologické zbraně včetně novičoku. Británie obvinila Moskvu, že se na začátku března pokusila pomocí novičoku zavraždit bývalého ruského agenta Sergeje Skripala.

„Švýcarské úřady jsou si vědomy případu ruských agentů identifikovaných v Haagu a deportovaných odtud,“ uvedla Švýcarská zpravodajská služba ve svém prohlášení.

„NDB se aktivně podílela na této operaci spolu se svými nizozemskými a britskými partnery. NDB tak přispěla k předcházení nezákonné činnosti zaměřené na kritickou infrastrukturu Švýcarska,“ píše se dále v dokumentu.

Moskva obvinění odmítá

Ruské velvyslanectví v Bernu švýcarskou zprávu odmítlo. „Taková falešná tvrzení považujeme za prostě absurdní a nejedná se o nic jiného, než o další pokus vyvolat protiruskou atmosféru,“ uvedlo.

Nizozemská vojenská zpravodajská agentura MIVD na žádost agentury Reuters o komentář nereagovala. Nizozemská vláda však 26. března bez dalších podrobností oznámila, že vyhostí dva ruské „zpravodajské agenty“, kteří pracovali na ruském velvyslanectví v Haagu.

V týdnech, které následovaly po otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery Julie, Velká Británie a další desítky zemí masově vyhostily 140 ruských diplomatů. Moskva na to následně reagovaly stejným způsobem.