Lidé z lublaňské čtvrti Črnuče věděli zhruba tolik, že Ludwig Gish a Maria Rosa Mayer Munosová asi podnikají a děti chodí do drahé školy. Rodina má malého psa, skoro nikdo je nenavštěvuje, jsou odtažití, ale bezproblémoví, popsal deník New York Times, který příběh agentů zpracoval.
„Nikdy nikoho nepozdravili a žili naprosto oddělený život. Mezi sousedy se občas povídalo, co jsou asi tak zač. Ale většinou jsme je ignorovali. Potíže s nimi nebyly žádné. Sama jsem si myslela, že jsou z Venezuely,“ řekla listu třiadevadesátiletá sousedka odnaproti Majda Kvasová.
Více zdvižených obočí vyvolávala galerie Mayer Munosové v malém světě slovinských umělců a galeristů. Například Darju Štefančičovou, výtvarnici známou krajinami ve výrazných barvách, zarazilo, když se na ni zničehonic argentinská galeristka obrátila, zda by ji mohla zastupovat. Umělkyně americkému listu řekla, že ve slovinské výtvarnické komunitě, kde o sobě všichni vědí, ženu nikdo neznal, a to jí přišlo podezřelé.
Se svým dojmem nebyla sama. „Galerie nabízela obrazy nevalné kvality, většinou věci, které si objednáváte z Číny. Už to, spolu se skromnými výsledky hospodaření, mohlo a mělo vzbudit podezření. Ale ve Slovinsku je umění bezpečná zóna, nikdo nic nehodnotí ani nekontroluje,“ řekl listu přední slovinský kurátor Tevz Logar.
Ačkoliv firmy obou manželů ročně vydělávaly v lepším případě pár tisíc eur, cestovali jako podnikatelé po Evropě, dětem platili školné po desetitisících eur ročně. Podle expertů není jisté, kdy je ruská rozvědka aktivovala. Bývalý šéf slovinské vojenské rozvědky Marjan Miklavčič odhadl, že to mohlo být až po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, kdy evropské země vypověděly ruské diplomaty podezřelé ze špionáže. Podle údajů britské tajné služby MI5 jich bylo na 400.
„Ruské služby najednou přišly o spoustu svých pravidelných zdrojů a zřejmě začaly aktivovat spící agenty. Jenže to nebyli samí Bondové, dělali chyby, někdy i docela velké a dařilo se je chytat,“ řekl Miklavčič pro New York Times.
Že jsou Rusové, se děti dozvěděly až v letadle
Slovinci dostali na údajný argentinský pár upozornění od partnerské služby. Měsíce manžele sledovali a koncem roku 2022 je zatkli. Ve vazbě zůstali až do minulého týdne, kdy se před soudem přiznali k obviněním ze špionáže a dostali 19 měsíců vězení. Vzhledem k době strávené ve vazbě je vzápětí soud vypověděl ze země. Až poté vyšlo najevo, že Dulcevovi jsou součástí velké výměny vězňů mezi Ruskem a Západem.
„Teprve v letadle se děti, které neuměly ani slovo rusky, dozvěděly, že jejich rodiče jsou Rusové. Doma se pak ptaly, kdo byl ten pán, který je vítal na letišti, Putina vůbec neznaly: Takhle utajení agenti pracují, taková je jejich oddanost a takové oběti své práci přináší,“ řekl podle BBC mluvčí ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov.
Rusko na základě dlouho připravované dohody více zemí vydalo šestnáct vězněných osob, včetně amerického reportéra Evana Gershkoviche z listu Wall Street Journal. Na svobodu a do vynuceného exilu se dostali i někteří ruští političtí vězni jako Ilja Jašin, Oleg Orlov a Vladimír Kara-Murza. Rusové získali osm osob vězněných ve Spojených státech, Norsku, Německu, Polsku a Slovinsku.