"Máme nezpochybnitelné důkazy v podobě vlastnoručních zápisků Savčenkové, které potvrzují, že se podílela na korigování palby (na ruské novináře), jakož i balistické posudky, střepiny z těl mrtvých, fotografie a videozáběry pořízené na místě činu, a to i během ostřelování, a údaje z družic," prohlásil mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin. Jde prý jen o část důkazů, které budou předloženy soudu.

Kyjev marně vyzývá Moskvu, aby na základě minských dohod o propuštění všech zajatců z ukrajinského konfliktu osvobodil i Savčenkovou, která se mezitím stala poslankyní ukrajinského parlamentu. Rusko tvrdí, že letkyně není zajatec, ale obviněná z válečného zločinu.

Matka Savčenkové tento týden vyzvala světové vůdce, aby přiměli ruského prezidenta Vladimira Putina propustit na svobodu její dceru, kterou označuje za politickou vězeňkyni.

Možná milost, ale až po procesu

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov tento týden naznačil, že Savčenková by mohla být omilostněna, avšak až po soudním procesu.
Savčenková, která je v ruské cele od loňského července, se v prosinci pokusila vymoci si svobodu hladovkou, kterou však minulý měsíc po varování lékařů přerušila.