Proti zrušení oslav revoluce, která v listopadu 1917 (25. října podle tehdy platného juliánského kalendáře) vynesla k moci ruské bolševiky, je rovná polovina dotázaných. Počet stoupenců oslav převratu se nicméně rok od roku snižuje – podle průzkumu provedeného před šesti lety postrádalo oslavy 63 procent dotázaných.

Názor na význam revoluce, která v Rusku nastolila komunistický režim na víc než 70 let, je v zemi veskrze pozitivní. Podle 28 procent dotázaných revoluce přispěla k sociálnímu a ekonomickému rozvoji Ruska, dalších 25 procent lidí soudí, že převrat otevřel novou etapu v životě celé země. Jen 19 procent lidí zastává názor, že revoluce z roku 1917 zbrzdila přirozený rozvoj země. Pro osm procent lidí byl bolševický převrat katastrofou.

Za sovětské éry se výročí říjnové revoluce po desetiletí mohutně slavilo, ale v roce 2005 tehdejší prezident Vladimir Putin oslavy zrušil. O volno ovšem Rusové nepřišli, protože revoluční jubileum nahradil „Den národní jednoty“ připomínající vyhnání polských dobyvatelů z Kremlu lidovým povstáním v roce 1612.

Autobusy v ruských městech budou opatřeny portrétem Stalina

V deseti ruských městech se 7. listopadu objeví linkové autobusy a trolejbusy s vyobrazením diktátora Josifa Stalina. Dopravní prostředky, které ruská média překřtila na „stalinobusy“, budou připomínkou 70. výročí historické vojenské přehlídky na Rudém náměstí v Moskvě, z níž vojska odjížděla přímo na frontu do bojů s nacistickým wehrmachtem.

Podle listu Komsomolskaja pravda byla „výzdoba“ městských autobusů financována výhradně ze soukromých darů. Ve Volgogradu bude například jezdit pět „stalinobusů“, další se objeví v Omsku, Petrohradu a zřejmě i v Moskvě.

Akci podle ruského deníku nezorganizovali komunisté ani příslušníci jiných politických stran. Vznikla prý živelně na sociálních sítích, kde byla zorganizována i dobrovolná dárcovská sbírka. Podle jednoho z blogerů má být vyobrazení Stalina projevem úcty k jeho podílu na mobilizaci země v boji s německými uchvatiteli.

Za války s nacistickým Německem se na Rudém náměstí konala jediná vojenská přehlídka, a to právě v roce 1941. Wehrmacht v těch dobách stál jen několik kilometrů před Moskvou, centrální úřady byly evakuovány do Kujbyševa (dnes Samara) a Moskva se připravovala k boji.

Stalin jako nejvyšší velitel v té době rozhodl o tom, že bojové jednotky před nástupem na frontu projedou symbolicky Rudým náměstím. Mělo jít nejen o oslavu výročí bolševické revoluce z roku 1917, ale hlavně o působivý projev odhodlání ruských vojáků, kteří nakonec útok na Moskvu odrazili.

Spory o osobu Josifa Stalina a o jeho vyobrazení se v posledních letech v Rusku staly tradičním doprovodem významných výročí. Zatímco velká část obyvatelstva roli „generalissima“ při výstavbě a obraně SSSR s úctou uznává, jiní ho považují za krvavého diktátora odpovědného za smrt milionů lidí.