Fotografie růžové záře tvořící světelný kruh přes celou oblohu se staly na sociálních sítích virálními. Vyděšení Australané je sdíleli, aby se podělili o úkaz, který viděli poprvé v životě. Padala slova o návštěvě z vesmíru nebo o portálu do jiné dimenze. Opravdový důvod byl ale úsměvný. Světlo se linulo ze zdravotnického zařízení, kde se pěstuje konopí a jehož majitel si podle portálu podle portálu EarthSky nedal pozor na řádné zastínění oken.
„Bylo to velmi bizarní. Telefonovala jsem s mámou a táta říkal, že je konec světa,“ popsala své pocity pro list The Guardian Tammy Szumowskiová.
Nezatažené žaluzie
Vysvětlení poskytla farmaceutická společnost Cann Group. Potvrdila, že světlo pocházelo ze zařízení pro pěstování léčebného konopí, kde někdo jednoduše nezatáhl zatemňovací žaluzie. „Rostliny konopí vyžadují různá spektra světla, aby podpořily svůj růst. Často se používá světlo s červeným spektrem,“ řekl manažer komunikace ve společnosti Rhys Cohen.

„Jak možná víte, konopí roste při prodloužené délce dne. V zóně kvetení je dvanáct hodin světla a dvanáct hodin tmy, což je normálně od sedmi ráno do sedmi večer. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli uvést novou zónu, tak jsme měli rozsvíceno,“ dodal generální ředitel společnosti Peter Crock. Zatemňovací žaluzie se obvykle stahují za soumraku, ve středu však nefungovaly.
Léčivé konopí podle portálu BBC v Austrálii legalizovali už v roce 2016. Rekreační užívání je ale stále zakázáno.
Polární záře
Děsivé růžové světlo mnohým také připomínalo polární záři. Ta je dle portálu Space tvořena energizovanými částicemi ze Slunce, které narážejí do horní atmosféry Země. Její chemické složení pak určuje jasné barvy, které mohou lidé spatřit. Nejlepší místo pro pozorování polární záře je v „polární zóně“, tedy v okruhu přibližně 2500 kilometrů od severního pólu. Právě tam se tyto přírodní úkazy vyskytují nejčastěji.

Úkaz lze spatřit v Kanadě, Norsku nebo Finsku a také téměř kdekoliv na Islandu. Pravdou zároveň je, že se polární záře mohou vyskytovat i u jižního pólu. Nejlepší období pro jejich pozorování je pak mezi zářím a dubnem. Tehdy se obloha dostatečně zatemní a úkaz vynikne.
Kouzlo polárních září je jejich barevnost: