Nový právní režim, založený na francouzském návrhu boje proti opakovanému použití chemických zbraní v Sýrii, umožní Evropské unii daleko rychleji reagovat na porušování mezinárodních dohod. Unie bude moci trestat sankcemi jednotlivce kdekoli na světě. Možné postihy zahrnují zablokování finančních prostředků na území členských států i odepření vstupu do evropských zemí.

Evropská unie v současné době vede seznamy sankcí proti Sýrii a Rusku. Podle aktuálního systému mohou být jednotlivci trestáni teprvé poté, co budou oficiálně doplnění na seznam. To přitom vyžaduje rozsáhlá a náročná jednání, protože se evropské vlády zdráhají kritizovat a trestat blízké obchodní partnery, zejména Moskvu.

„Je to významný okamžik zejména proto, že budeme moci doplnit jména na seznam bez velkých a složitých debat,“ uvedl jeden z evropských diplomatů, kterého agentura Reuters nejmenuje. „Budeme moci uvalit konkrétní postihy namísto vydávání stanovisek.“

Chemické zbraně děsí

Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení vstoupila v platnost v roce 1997 a doplnila tak závazky Ženevského protokolu z roku 1925. Narůstající počet případů použití chemikálií vzbuzuje u západních vlád obavy.

Kromě útoků v Sýrii mezi ně patří například vražda nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una v roce 2017 nebo pokus o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v britském městě Salisbury v březnu letošního roku.

Ochrana lidských práv

Francie usiluje o schválení nového systému sankcí zejména proto, že Rada bezpečnosti Organizace spojených národů se dosud nedokázala domluvit na zřízení nezávislé vyšetřovací komice pro případy chemických útoků v Sýrii.

I pokud by ve středu došlo ke schválení návrhu, stále ho 15. října budou muset podepsat ministři zahraničí členských států. Podle agentury Reuters by schválení zrychleného režimu reakcí na použití chemických zbraní mohlo být inspirací do budoucna. Evropská unie by tak mohla přijmout opatření podobné americkému Magnitského zákonu, který Washingtonu dovoluje uvalit sankce na jednotlivce za porušování lidských práv.