První muž Spojených států neučinil žádné oznámení. Informace se k reportérovi Fox News dostala tehdy, když se zeptal, co bude prezident dělat v neděli na Den otců. „Vlastně budu volat do Severní Koreje,“ překvapil Trump odpovědí.

Kim Čong-un (vlevo) a Donald Trump podepsali na summitu v Singapuru dokument o spolupráci.
Trump a Kim podepsali dohodu o spolupráci. Svět se změní, tvrdí vůdce KLDR

Americký státník, jenž se stal prvním prezidentem USA v historii, který se kdy sešel s vůdcem KLDR, si s Kimem údajně vyměnil soukromá telefonní čísla. „On může zavolat mně, když se něco stane nebo bude něco potřebovat, já zase jemu,“ prohlásil dvaasedmdesátiletý muž.

To, že bude hovořit přímo s Kimem, nicméně nepotvrdil. „Chystám se promluvit k lidu v Severní Koreji a také k mým lidem, kteří tam jsou,“ řekl Trump. Bližší informace neposkytl.

S vůdcem KLDR tak bude hovořit už podruhé během tohoto týdne. Naposledy spolu promlouvali během ostře sledovaného úterního jednání v Singapuru, během kterého řešili jaderné odzbrojení Severní Koreje či navrácení ostatků amerických vojáků, kteří na území Korejského poloostrova padli během konfliktu v padesátých letech.

Americký prezident Donald Trump
Trump uloží cla na čínské zboží. Reakce Pekingu prý bude tvrdá

Nejen s Kimem chce prý být Trump zadobře, což potvrdil i reakcí na otázku, proč obhajoval vůdcovo jednání, jež je v rozporu s lidskými právy. „Víte proč? Protože nechci vidět, jak nukleární zbraň zabíjí vás a vaši rodinu. Se Severní Koreou chci mít dobré vztahy,“ odpověděl prezident novináři.

Ministr obrany Spojených států James Mattis se po schůzce obou lídrů nechal slyšet, že minulost nemusí nutně definovat budoucnost, ale armáda USA zůstává ostražitá. „Zatímco je tady cesta, jak udržet mír s KLDR, musíme stále sledovat, jak je na tom v oblasti nukleárních zbraní zbytek světa,“ potvrdil bývalý generál americké námořní pěchoty.

Horst Seehofer a Angela Merkelová
Seehofer se neshodne s Merkelovou. Migrační plán je odložen na neurčito