Ke krádeži, respektive únosu tučňáků došlo ve čtvrtek 24. ledna pozdě v noci a celá akce byla prý pečlivě naplánovaná.

„Podle našeho pohledu to bylo nejspíš předem promyšlené. Nebyli to jen nějací teenageři,“ řekl CNN pracovník DOC Rod Hansen s tím, že nemá žádné zprávy o pašování těchto ptáků za hranice Nového Zélandu, ačkoliv tuto možnost zcela vyvrátit nemůže.

Zmiňovaná páčidla pytlákům podle všeho posloužila k odhrabání kamení, kterým bylo hnízdo tučňáků zasypáno. Dva ze tří ptáků nacházejících se v úkrytu trio zlodějů vzalo s sebou, jeden v důsledku jejich neopatrného zacházení s páčidly zemřel a byl ponechán na místě.

„Máme opravdové obavy, protože si myslíme, že to nemusí být jednorázová záležitost. Hned další den byl nedaleko (od místa činu) na hladině moře nalezen další mrtvý tučňák a vypadalo to, že zemřel na následky poranění hlavy,“ podotkl Hansen.

Tučňák nejmenší, jak už sám název napovídá, je doopravdy nejmenším tvorem z celého řádu tučňáků. Dorůstá délky 35 – 40 centimetrů a váží mezi 1 – 1,5 kilogramem. Jedná se o nočního tvora, který většinu času tráví na moři nebo v podzemním hnízdě.

Ačkoliv jde o relativně rozšířený druh, patří tento modře zbarvený tučňák na Novém Zélandu mezi chráněné. Za jeho zabití může být uložen až dvouletý trest odnětí svobody nebo pokuta do výše 100 tisíc dolarů (zhruba 2,2 milionu korun).