„Kromě sankcí hovoří o válce a vyjednávání … dovolte mi říct lidem pár slov: Nebude žádná válka, ale nebudeme ani jednat se Spojenými státy,“ napsal Chameneí na svém oficiálním twitterovém účtu. Reagoval tak na novou výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vyzval Teherán, aby usedl k jednacímu stolu.

Írán však současně ukázal své vojenské odhodlání, když ve stejný den představil novou balistickou raketu krátkého doletu Fateh Mobín. Státní televizní stanice IRIB uvedla, že nová raketa „úspěšně prošla testy“ a je schopná zasáhnout cíle na zemi i na vodě.

Podle íránského ministra obrany Amíra Hátamího je nová raketa naplněním slibu, že země nepřestane posilovat svůj balistický program a hodlá v tom pokračovat i nadále. Kromě zařazení do vlastního arzenálu je přitom Teherán připravený poskytnout novou zbraň i dalším spřáteleným zemím.

Řada Íránců, včetně mnoha v nejvyšších patrech řízení, přitom vidí nepřátelství USA jako jediný faktor, který přispívá k dlouhodobým problémům uvnitř země.

„Dnešní existenční problémy nevycházejí zvenčí, ale jsou vnitřní,“ prohlásil Chameneí. „Sankce na to nemají žádný dopad, ale hlavním faktorem je, jak se s nimi vyrovnáváme,“ dodal.

Generálmajor Muhammad Alí Džafarí, velitel vlivných Íránských revolučních gard, před dvěma týdny v otevřeném dopise, který zveřejnila tisková agentura Tasním, vyzval prezidenta Rúháního, aby podnikl „revoluční kroky k řízení cen a zabránění obrovskému nárůstu cen cizích měn a zlata“.

Podle Chameneího však konzervativci, kteří požadovali Rúháního rezignaci, neúmyslně hrají do ruky nepříteli. „Vláda musí zůstat ve funkci a silně vykonávat své povinnosti, aby vyřešila problémy,“ řekl.