Bývalý bavorský premiér Seehofer vyzval v rozhovoru k prodloužení kontrol na německých hranicích, dokud Evropská unie nebude schopna ochránit své vnější hranice. A zkritizoval EU za "moralizující" tón, jímž mluví s východoevropskými zeměmi, které odmítají přijímat žadatele o azyl na základě kvót na přerozdělovaní migrantů.

"Takový přístup je kontraproduktivní. Každá země má svou hrdost. Evropská unie je často povýšená. Musíme se víc zaměřit na dialog o přerozdělování uprchlíků. Budeme-li vyjednávat trpělivě, většina zemí je podpoří," uvedl předseda CSU, která je sesterskou stranou Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Seehofer se už v týdnu znal známý díky svému výroku, že "islám do Německa nepatří", kdy uvedl, že muslimové jsou samozřejmě součástí Německa a patří do něj, ale je potřeba ctít, že tato země je postavená na křesťanských základech. "Německo je formováno křesťanstvím. K tomu patří volné neděle, církevní svátky a rituály jako Velikonoce, Letnice a Vánoce," uvedl nový ministr, podle nějž nelze očekávat, že se Němci "z falešné ohleduplnosti" vzdají tradic typických pro svou zemi.

Již dříve také uvedl, že chce usilovat o rychlejší deportace neúspěšných žadatelů o azyl, především těch, kteří spáchali trestný čin nebo jsou považováni za nebezpečné.