Odvolaný oděský gubernátor Saakašvili aktuálně čelí obvinění ze zločinného spiknutí a napomáhání zločinecké organizaci, za což mu hrozí pět let vězení. On sám obvinění ukrajinské prokuratury odmítá a celou kauzu označuje za politicky motivovanou.

Podle agentury Unian měl dnes Saakašvili prohlásit, že ukrajinští prokurátoři nemají právo provádět vyšetřovací úkony. Ačkoli je ochoten vypovídat, požaduje, aby k jeho výslechu došlo před zplnomocněným orgánem, kterým je podle jeho názoru vyšetřovací sekce kontrarozvědky SBU.  

Podle spekulací kyjevských médií Saakašvilimu momentálně hrozí vyhoštění do Gruzie, kde je trestně stíhán kvůli údajnému zneužití úřadu. Ukrajinská generální prokuratura však oznámila, že po dnešním neúspěchu obviněného znovu vyzve, aby se k výslechu dostavil.

Někdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, kdy ho do země pozval ukrajinský prezident Petro Porošenko. Vztahy mezi oběma politiky se však dramaticky zhoršily krátce poté, co Saakašvili prezidenta obvinil z tolerování korupce a klientelismu.