Vsobotu měli Gruzínci možnost vpředčasných volbách zvolit nového prezidenta. Většina voličů hlasovala pro Saakašviliho.

Kvolebním urnám dorazilo 56procent voličů. Přibližně polovina znich odevzdala svůj hlas člověku, který stál včele země od roku2004.

Od svého úřadu odstoupil před novým rokem, aby se mohl zúčastnit pčedčasných prezidentských voleb, které vyhlásil po několikadenních listopadových protestech opozice. Ta obvinila Saakašviliho zautoritářství a žádala ojeho rezignaci. Saakašvili umlčel demonstrující gumovými obušky a vyhlášením výjimečnéhostavu.

Oslavy volebního kabinetu Saakašviliho však mohou být předčasné. Podle přeběžných výsledků gruzínské Centrální volební komise počet hlasů pro favorita Národního hnutí se drží na těsné hranici 50procent. Gruzínci si tak možná potvrdí svůj výběr vdruhémkole.

Po vyhlášení prvních výsledků gruzínská opozice vyzvala občany kobnovení demonstrací.

Na tbiliském náměstí Rika se včera shromáždilo kolem deseti tisíc sympatizantů jednoho zkandidátů opozice Levana Gačičeladzeho. Nespokojený dav prohlásil volby za nedemokratické.

Představitelka Republikánské strany Tinatin Chidašeli dokonce oznámila, že Gačičeladzeho volební štáb má důvěryhodné informace ozfalšování výsledků voleb. Podle její slov je jasným vítězem opoziční kandidát.

„Vyzývám vás nedůvěřovat informacím zCentrální volební komise. Musíme dosáhnout pravdy a toho, aby vGruzii zvítězila spravedlnost a demokracie,“ prohlásila Chidašeli.

„Shromáždíme se na náměstí Rika, abychom oslavili naše vítězství,“ těmito slovy vyzval občany kpokračování protestních akcí isám Gačičeladze. Kvůli Vánočním svátkům, které dnes Gruzie slaví, jsou však demonstrace ojeden den odloženy.

Ohlášené protesty však na výsledky voleb nebudou mít žádný vliv. Představitelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci vEvropě (OSCE) a zástupci USA, kteří dohlíželi na volby, neshledali vážnější pochybení a konstatovali jejích demokratický průběh.

Svyústěním referenda však nesouhlasí Rusko, pro které je obnovená vláda Saakašviliho nevýhodná.