Ukrajinští diverzanti se podle FSB, citované ruskými tiskovými agenturami, chystali v předvečer oslav vítězství v druhé světové válce 9. května vyhodit do povětří více než 30 sloupů elektrického vedení Leningradské a Kalininské jaderné elektrárny, což by mohlo vést k odstavení jaderných reaktorů, k vážným ekonomickým škodám a poškození pověsti Ruska.

Skupině diverzantů se podle tajné služby podařilo vyhodit do povětří jeden sloup a uložit výbušniny u čtyř dalších sloupů Leningradské jaderné elektrárny a uložit výbušniny pod sedm sloupů Kalininské jaderné elektrárny.

Ruští legionáři v řadách ukrajinských sil vstoupili do Belgorodské oblasti. Ilustrační snímek
Výpad na ruské území. Legie Svoboda Rusku zveřejnila video z Belgorodské oblasti

FSB zadržela dva Ukrajince a po dalším, který se nyní údajně nachází v Belgii, vyhlásila pátrání. Zadržela také dva Rusy, kteří Ukrajincům podle ní pomáhali, zajistili jim komunikaci a přepravu auty s falešnými poznávacími značkami. Sabotéry zverbovala rozvědka údajně loni v září a poté prošli speciálním výcvikem; do Ruska se dostali přes Polsko a Bělorusko.

Výbušniny v kamionech? 

Výbušniny rozvědka propašovala kamiony mezinárodní dopravy přes Polsko, Litvu a Bělorusko, tvrdí FSB. Dodala, že zabavila 36,5 kilogramu výbušniny C-4, 61 roznětek zahraniční výroby, 38 přístrojů umožňujících odpálení ve stanoveném čase a dvě pistole Makarov sovětské konstrukce s náboji.

Snímek, který zveřejnilo ruské ministerstvo obrany, údajně zachycuje zničenou techniku americké výroby, kterou ruští legionáři bojující na straně Ukrajiny použili v Belgorodské oblasti
Kyjev má problém. Při útoku na Rusko dobrovolníci použili americkou techniku

Ruská redakce BBC připomněla, že o vyhození sloupu elektrického vedení do povětří informoval na počátku května gubernátor Leningradské oblasti. Média poté s odvoláním na nejmenované zdroje psala o odhalení výbušnin na sloupech elektrického vedení v Leningradské a Tverské oblasti, kde se nachází Kalininská jaderná elektrárna.