Před rokem stáli uprostřed velkého sálu Evropského parlamentu, kde včera přebírala Sacharovovu cenu dcera Ilhama Tohtihoa příbuzná ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Ten si v ruském vězení na základě smyšleného obvinění odpykával trest dvaceti let vězení. Před rokem se jeho propuštění zdálo být pouze zbožným přáním. Před několika dny si přesto mohl Oleh Sencov, který byl v rámci výměny vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem propuštěn, cenu osobně převzít.

Dcera ujgurského akademika Jewher Ilhamová, která včera držela v rukou otcovu fotografii, nemá ani tolik naděje jako rodina Sencova. „Abych vám řekla pravdu, nevím, kde teď můj otec je,“ uvedla Ilhamová, která již několik let žije ve Washingtonu a do Číny se podle vlastních slov už nejspíš nikdy nepodívá.

Směšná obvinění

Její devatačtyřicetiletý otec byl už v roce 2014 odsouzen k doživotnímu vězení za údajnou podporu ujgurského separatismu v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, která je převážně muslimská. Čínský akademik ujgurské národnosti Ilham Tohti působil na pekingské univerzitě Min-cu, zaměřené na etnické menšiny. Prosazoval politiku dialogu mezi etnickými skupinami.

„Můj otec nikdy neřekl ani slovo, které by vyzývalo k separatismu… Nikdy se nedopustil násilného činu ani o ničem takovém nemluvil. Takže jsem si zcela jistá, že obvinění čínské vlády jsou naprosto směšná. Můj otec vždycky věřil, že pokud je tu problém, musíme ho vyřešit. A on ho chtěl řešit,“ uvedla Jewher Ilhamová.

V listopadu unikly do světových médií dokumenty z „převýchovných táborů“, v nichž jsou vězněny zřejmě až statisíce Ujgurů. Čína se pokouší asimilací a persekucí islámu potlačit hnutí za větší nezávislost na Pekingu. „Zastání a podpora ze zahraničí jsou pro lidi perzekvované v diktatuře významným povzbuzením,“ uvedla k významu udělení ceny  Anna Zádrapová z neziskové organizace Sinopsis, která zkoumá situaci v Číně.