V minulosti se jich lidé děsili, stejně, jako třeba vlkolaků či nemocí. Upíři fascinují lidstvo dodnes, je to znát třeba při pohledu na úspěšnost upířích filmů, mezi které patří například Twilight sága nebo Upíří deníky. Stálý zájem o krvežíznivé příšery se projevil také při nedávném prodeji soupravy na zabíjení upírů. Na konci června si ji neznámý nadšenec koupil přibližně za čtyři a půl krát větší částku, než prodejci předpokládali.

Vlad III. Také řečený Narážeč, Napichovač nebo Drákula
Masakr za svitu pochodní. Před 560 lety předvedl kníže Drákula, co je zač

Skutečná hodnota prodávané sady na zabíjení upírů byla totiž odhadována na 3 581 dolarů (asi 86 851 korun). Třicátého června se však v aukci zprostředkované aukční síní Hansons Auctioneers prodala za ohromujících 15 517 dolarů (přibližně 376 338 korun), informuje New York Post.

Recept na záhubu upírů? Svěcená voda

Součástí sady, umístěné v uzavřené krabici, dle tiskové zprávy společnost Hansons byly dvě pistole, mosazná prachovnice, dřevěná palička, kůl, mosazné svícny a dokonce dobové policejní dokumenty. Nechyběly však ani předměty náboženské povahy: kříže, svěcená voda, gotická bible a růženec. Krabice měla na víku další dva mosazné kříže.

Podle majitele aukční síně Charlese Hansona patřila souprava původně bývalému správci britské Indie, lordu Williamu Malcolmu Haileyemu. Jednotlivé předměty jsou také označeny jeho iniciály. „Ať už si jej pořídil ze strachu nebo z fascinace, je zajímavé vědět, že tento předmět získal člen nejvyššího aristokratického společenského řádu, muž s místem ve Sněmovně lordů," uvedl Hanson.

Podle něj to dokládá, že legendy o upírech si předávali lidé ze všech společenských vrstev.

Zvláštní nástroje

Ač je víra v upíry, tedy tvory, kteří potřebují k přežití sát lidskou krev, podle Hansona stovky let stará, v některých částech světa se drží dodnes. „Úkol zabít upíra byl nesmírně závažný. Historické zprávy naznačovaly, že je pro něj potřeba zvláštních metod a nástrojů. Předměty s náboženským významem, jako jsou kříže a bible, prý příšery odpuzovaly, a proto jsou ve výbavě přítomny,“ řekl Hanson.

O sadu měli podle majitele aukční síně zájem lidé z celého světa, včetně Francie, Ameriky a Kanady. Mohl za to její zajímavý původ. Zájem o ní byl tak velký, že se zpráva o jejím prodeji stala virální. Nakonec se podle tiskové zprávy sada dostala k anonymnímu kupci z Velké Británie.

Jak se tvořily legendy o vampýrech po celé Evropě:

Zdroj: Youtube

Existovali opravdu upíři?

Příběhy o upírech se podle portálu Jstor Daily začaly do východní Evropy dostávat na konci sedmnáctého století. Podle nejznámějších z nich se lidé, kteří byli pohřbeni, vraceli do svých vesnic a pak z jejich obyvatel vysávali krev.

Legenda však podle serveru National Geographic stojí na nepochopení toho, jak se těla mrtvých rozkládají. Když se jejich kůže kvůli posmrtným procesům zmenšuje, tak se mohou zuby a nehty mrtvého zdát delší. A co víc, při rozkládání orgánů může z nosu a úst vytékat tmavá „očistná“ tekutina, kterou si tehdy pravděpodobně lidé spletli s krví. Následně si domysleli, že ji daná osoba vypila ze  živých jedinců.

Sériový vrah Fritz Haarmann (na snímku uprostřed, bez čepice) je jedním z nejbrutálnějších zabijáků německých dějin.
Oběti kousal, znásilňoval a porcoval. Řezník z Hannoveru skončil pod gilotinou

Říká se, že v dějinách skutečně existovaly osobnosti, které věřily v zázračné účinky krve, a velmi často ji pily. Podle pověr mezi ně měla patřit třeba slavná krvavá šlechtična Alžběta Báthoryová nebo bájná postava Drákuly. 

Upíři mají dle ustálených představ jasně dané rysy. V ústech se jim rýsují tesáky, pijí lidskou krev a nevidí se v zrcadlech. Podle pověr mohou být zahnáni česnekem nebo zabitím kůlem do srdce. Na této představě jsou postavené také scénáře známých filmů o těchto stvůrách. Vampyrismus rovněž dodnes zůstává důležitou součástí moderních okultistických hnutí.