Dům, nápadná kamenná budova s vysokými sloupy v řeckém stylu v průčelí, patřil podle sousedů v okolí Nawafu Zaidanovi, obchodníkovi, který se chlubil tím, že je v příbuzenském vztahu s Husajnem. V době zásahu se k němu přiblížily vozy Humvee vybavené kulomety a vozidla vybavená raketami Avenger. Vozy řídili uniformovaní vojáci, útočný tým pak tvořili členové jednotky Task Force 20, složené z odborníků na speciální operace a z agentů CIA.

Zdroj: Youtube

Zástupce velitele 101. výsadkové divize, brigádní generál Frank Helmick později tisku sdělil, že armáda dostala od svých zpravodajců předem echo, že uvnitř domu jsou „velké cíle“, a získala indicie, že bratři se v domě už delší dobu zdržují.

„Podle 31letého Šahira Chazrajího, bydlícího přes ulici, se Zaidan jednomu ze svých sousedů svěřil, že Udaj, Kusaj, jeho syn Mustafa a jeden z Husajnových osobních strážců strávili v jeho domě 23 dní,“ uvedl v dobovém vydání americký deník The Washington Post, jehož reportér Chazrajího krátce po akci vyzpovídal.

Střely doslova svištěly

Podle Chazrajího svědectví odešel Zaidan z domu i se svou rodinou kolem šesté ráno dům a kolem deváté se spolu se svým 19letým synem vrátil. Současně se u dveří objevila skupinka amerických vojáků a dožadovala se prohledání domu. Chazrají odmítl: „Do svého domu vás pustit nemohu, mám tam důležitého vládního úředníka.“

Vojáci ho proto i se synem odvedli do jiného domu stojícího nedaleko a řekli jim, ať tam počkají. Následně se jeden z nich chopil megafonu a arabsky nařídil všem lidem v Zaidanově domě, aby vyšli. Místo odpovědi se ale strhla střelba.

Irácký diktátor Saddám Husajn před soudem. Nařízení masových poprav v Dudžailu se v roce 2006 stalo jedním z hlavních bodů obžaloby proti němu. Byl odsouzen k trestu smrti a popraven
Chtěli ho zabít, pomstil se. Saddám Husajn před 40 lety stvořil krvavý čtvrtek

Podle Franka Helmicka zahájili palbu lidé v domě, kteří začali jeho lidi zevnitř ostřelovat, Chazrají i další obyvatelé v okolí ale uvedli, že američtí vojáci začali střílet jako první. Prvotní jednotlivé rány brzy přerostly v totální divokou palbu, v níž přišly ke slovu nejen automatické zbraně, ale i rakety a granáty.

„Svědci uváděli, že střely přes ulici doslova svištěly. Ještě dnes v noci byl Chazrajího dům plný děr po projektilech a ulice byla stále posetá nábojnicemi ráže 0,50. Vojáci později uvedli, že zátahu se zúčastnilo až 200 vojáků a že byly odpáleny i střely TOW (americké protitankové řízené střely, pozn. red.).

Vojáci 101. výsadkové divize (Air Assault) sledují, jak raketa TOW zasáhla bok budovy, v níž se ukrývali Udaj a Kusaj HusajnovéVojáci 101. výsadkové divize (Air Assault) sledují, jak raketa TOW zasáhla bok budovy, v níž se ukrývali Udaj a Kusaj HusajnovéZdroj: Wikimedia Commons, Sgt. Curtis G. Hargrave, U.S. Army, volné dílo

Teprve poté, co utichla střelba zevnitř domu, se vojáci probojovali dovnitř. Když se dostali do druhého patra, zjistili, že dům je opevněný a od dalšího postupu je odděluje barikáda a neprůstřelné sklo. Velitel zásahu proto přivolal dva bojové vrtulníky OH-58D Kiowa Warrior, které proti hornímu patru odpálily 2,75palcové rakety a nejméně jednu střelu. Palba z vrtulníku vyvolala v domě požár, jemuž padla za oběť notná část vnitřního vybavení.

Kolem 13. hodiny vstoupili vojáci i do dosud neprozkoumané části domu, který po akci připomínal spíše cedník. Našli čtyři těla. Šlo o těla Udaje, Kusaje, Kusajova syna a jejich bodyguarda. Nikdo v domě nezůstal naživu. Při zásahu byli zraněni čtyři američtí vojáci.

Bratři s brutální pověstí

Sedmatřicetiletý Kusaj měl na starosti irácké nejelitnější bezpečnostní služby, vedle Zvláštní republikánské gardy vedl službu Zvláštní bezpečnostní organizace a Radu národní bezpečnosti. Tichý a samotářský muž byl před svržením Saddámova režimu považován širokou veřejností za jeho zjevného nástupce.

Devětatřicetiletý Udaj, který velel Saddámovým fedajínským milicím, byl v mnohém směru jeho protipól. Miloval okázalý život, vlastnil stovky luxusních aut a šuškalo se o něm, že si vyhlíží přímo na ulicích mladé ženy, které pak nechává unést svými strážci, aby je mohl znásilnit. Kromě velení milicím vydával nejpopulárnější noviny v zemi, provozoval televizní stanici zaměřenou na mládež a byl předsedou olympijského výboru země.

Americký voják stojí v ložnici chaty, ve které žil bývalý irácký diktátor Saddám Husajn předtím, než byl 13. prosince zajat ve svém nedalekém úkrytu v ad-Daúru u Tikrítu.
Nové detaily ze zatčení Husajna. Voják poprvé promluvil o průběhu tajné operace

Oba bratři měli pověst mimořádně brutálních mužů, a to jak v profesním, tak v osobním životě. Přímo v Udajových kancelářích se prý nacházelo i jeho osobní vězení a mučírna.

Kdo byl oním tipařem, který Američany na budovu nasměroval, a jaký byl jeho vztah k Husajnovým synům, armáda nezveřejnila, později se však objevily spekulace o tom, že šlo zřejmě o Saddámova bratrance Muhammada. Americká vláda slíbila informátorovi odměnu 15 milionů dolarů.

Iráčané slavili smrt v ulicích

Když se zpráva o smrti obou bratrů objevila v arabských satelitních televizních stanicích, vyběhly do ulic tisíce obyvatel Bagdádu, kteří tančili, křičeli a stříleli ze samopalů AK-47 do vzduchu.

Udaj Husajn, syn Saddáma Husajna, velitel polovojenské organizace Fedayeen Saddáma a předseda Iráckého olympijského výboru a Iráckého fotbalového svazuUdaj Husajn, syn Saddáma Husajna, velitel polovojenské organizace Fedayeen Saddáma a předseda Iráckého olympijského výboru a Iráckého fotbalového svazuZdroj: Wikimedia Commons, Iraqi TV, AP Archive, volné dílo

„Jsme opravdu šťastní, protože teď už můžeme s jistotou říci, že jsme se zbavili starého režimu. Nevěřím, že Saddám Husajn bude bez Udaje a Kusaje ještě nebezpečím,“ ocitoval Washington Post šestadvacetiletého studenta Ibrahima Aliho, který se vyběhl veselit na ulici ve východním Bagdádu.

Nemýlil se. Saddám Husajn byl zajat ještě téhož roku 13. prosince, o tři roky později byl iráckým soudem odsouzen k trestu smrti a 30. prosince 2006 při východu slunce popraven.