Dům, nápadná kamenná budova s vysokými sloupy v řeckém stylu v průčelí, patřil podle sousedů v okolí Nawafu Zaidanovi, obchodníkovi, který se chlubil tím, že je v příbuzenském vztahu s Husajnem. V době zásahu se k němu přiblížily vozy Humvee vybavené kulomety a vozidla vybavená raketami Avenger. Vozy řídili uniformovaní vojáci, útočný tým pak tvořili členové jednotky Task Force 20, složené z odborníků na speciální operace a z agentů CIA.

| Video: Youtube

Zástupce velitele 101. výsadkové divize, brigádní generál Frank Helmick později tisku sdělil, že armáda dostala od svých zpravodajců předem echo, že uvnitř domu jsou „velké cíle“, a získala indicie, že bratři se v domě už delší dobu zdržují.

„Podle 31letého Šahira Chazrajího, bydlícího přes ulici, se Zaidan jednomu ze svých sousedů svěřil, že Udaj, Kusaj, jeho syn Mustafa a jeden z Husajnových osobních strážců strávili v jeho domě 23 dní,“ uvedl v dobovém vydání americký deník The Washington Post, jehož reportér Chazrajího krátce po akci vyzpovídal.

Střely doslova svištěly

Podle Chazrajího svědectví odešel Zaidan z domu i se svou rodinou kolem šesté ráno dům a kolem deváté se spolu se svým 19letým synem vrátil. Současně se u dveří objevila skupinka amerických vojáků a dožadovala se prohledání domu. Chazrají odmítl: „Do svého domu vás pustit nemohu, mám tam důležitého vládního úředníka.“

Vojáci ho proto i se synem odvedli do jiného domu stojícího nedaleko a řekli jim, ať tam počkají. Následně se jeden z nich chopil megafonu a arabsky nařídil všem lidem v Zaidanově domě, aby vyšli. Místo odpovědi se ale strhla střelba.

Podle Franka Helmicka zahájili palbu lidé v domě, kteří začali jeho lidi zevnitř ostřelovat, Chazrají i další obyvatelé v okolí ale uvedli, že američtí vojáci začali střílet jako první. Prvotní jednotlivé rány brzy přerostly v totální divokou palbu, v níž přišly ke slovu nejen automatické zbraně, ale i rakety a granáty.

„Svědci uváděli, že střely přes ulici doslova svištěly. Ještě dnes v noci byl Chazrajího dům plný děr po projektilech a ulice byla stále posetá nábojnicemi ráže 0,50. Vojáci později uvedli, že zátahu se zúčastnilo až 200 vojáků a že byly odpáleny i střely TOW (americké protitankové řízené střely, pozn. red.).

close Vojáci 101. výsadkové divize (Air Assault) sledují, jak raketa TOW zasáhla bok budovy, v níž se ukrývali Udaj a Kusaj Husajnové info Zdroj: Wikimedia Commons, Sgt. Curtis G. Hargrave, U.S. Army, volné dílo zoom_in Vojáci 101. výsadkové divize (Air Assault) sledují, jak raketa TOW zasáhla bok budovy, v níž se ukrývali Udaj a Kusaj Husajnové

Teprve poté, co utichla střelba zevnitř domu, se vojáci probojovali dovnitř. Když se dostali do druhého patra, zjistili, že dům je opevněný a od dalšího postupu je odděluje barikáda a neprůstřelné sklo. Velitel zásahu proto přivolal dva bojové vrtulníky OH-58D Kiowa Warrior, které proti hornímu patru odpálily 2,75palcové rakety a nejméně jednu střelu. Palba z vrtulníku vyvolala v domě požár, jemuž padla za oběť notná část vnitřního vybavení.

Kolem 13. hodiny vstoupili vojáci i do dosud neprozkoumané části domu, který po akci připomínal spíše cedník. Našli čtyři těla. Šlo o těla Udaje, Kusaje, Kusajova syna a jejich bodyguarda. Nikdo v domě nezůstal naživu. Při zásahu byli zraněni čtyři američtí vojáci.

Bratři s brutální pověstí

Sedmatřicetiletý Kusaj měl na starosti irácké nejelitnější bezpečnostní služby, vedle Zvláštní republikánské gardy vedl službu Zvláštní bezpečnostní organizace a Radu národní bezpečnosti. Tichý a samotářský muž byl před svržením Saddámova režimu považován širokou veřejností za jeho zjevného nástupce.

Devětatřicetiletý Udaj, který velel Saddámovým fedajínským milicím, byl v mnohém směru jeho protipól. Miloval okázalý život, vlastnil stovky luxusních aut a šuškalo se o něm, že si vyhlíží přímo na ulicích mladé ženy, které pak nechává unést svými strážci, aby je mohl znásilnit. Kromě velení milicím vydával nejpopulárnější noviny v zemi, provozoval televizní stanici zaměřenou na mládež a byl předsedou olympijského výboru země.

Oba bratři měli pověst mimořádně brutálních mužů, a to jak v profesním, tak v osobním životě. Přímo v Udajových kancelářích se prý nacházelo i jeho osobní vězení a mučírna.

Kdo byl oním tipařem, který Američany na budovu nasměroval, a jaký byl jeho vztah k Husajnovým synům, armáda nezveřejnila, později se však objevily spekulace o tom, že šlo zřejmě o Saddámova bratrance Muhammada. Americká vláda slíbila informátorovi odměnu 15 milionů dolarů.

Iráčané slavili smrt v ulicích

Když se zpráva o smrti obou bratrů objevila v arabských satelitních televizních stanicích, vyběhly do ulic tisíce obyvatel Bagdádu, kteří tančili, křičeli a stříleli ze samopalů AK-47 do vzduchu.

close Udaj Husajn, syn Saddáma Husajna, velitel polovojenské organizace Fedayeen Saddáma a předseda Iráckého olympijského výboru a Iráckého fotbalového svazu info Zdroj: Wikimedia Commons, Iraqi TV, AP Archive, volné dílo zoom_in Udaj Husajn, syn Saddáma Husajna, velitel polovojenské organizace Fedayeen Saddáma a předseda Iráckého olympijského výboru a Iráckého fotbalového svazu

„Jsme opravdu šťastní, protože teď už můžeme s jistotou říci, že jsme se zbavili starého režimu. Nevěřím, že Saddám Husajn bude bez Udaje a Kusaje ještě nebezpečím,“ ocitoval Washington Post šestadvacetiletého studenta Ibrahima Aliho, který se vyběhl veselit na ulici ve východním Bagdádu.

Nemýlil se. Saddám Husajn byl zajat ještě téhož roku 13. prosince, o tři roky později byl iráckým soudem odsouzen k trestu smrti a 30. prosince 2006 při východu slunce popraven.