"Jeden z vojáků Islámského státu napadl v úterý v Americe na newyorské ulici řadu křižáků, poblíž pomníku těch, kteří zahynuli při vpádu 11. září," uvedl ve čtvrtek týdeník al-Naba, který patří mezi periodika šířící prohlášení takzvaného Islámského státu (IS). Islámský stát však zatím nijak nedokázal, že by věděl o útoku dřív, než k němu došlo, ani, že by se jakkoli podílel na jeho plánování. Informuje o tom CNN.

Útočník na Manhattanu najel na cyklostezce do lidí
Útok na Manhattanu: Saipov Halloween zvolil záměrně, policie má druhého muže

Podezřelý Uzbek Sayfullo Saipov, kterého na místě postřelila a zatkla policie, sdělil vyšetřovatelům, že ho k činu inspirovala videa IS. Vlajku Islámského státu si chtěl vyvěsit i v nemocničním pokoji, v němž byl po útoku internován.

Devětadvacetiletý terorista Saipov také podle dosavadního vyšetřování plánoval ještě další masakr. Po útoku na cyklostezce v Manhattanu chtěl údajně najet stejným způsobem i do chodců na Brooklynském mostě. K tomu už ale nedošlo, protože jeho první atak skončil srážkou se školním autobusem. Saipov pak vyskočil z auta s paintballovou a airsoftovou puškou a běhal po okolí, přičemž podle očitých svědků křičel islámské heslo "Allahu akbar". Newyorský policista Ryan Nash na něj celkem devětkrát vystřelil a zasáhl ho do břicha. Policisté pak Saipova zatkli.

Útočník na Manhattanu najel na cyklostezce do lidí
Na Manhattanu vjelo nákladní auto do cyklistů. Zahynulo osm lidí

Halloween si Uzbek vybral pro atentát záměrně, protože věřil, že v tu dobu bude na ulicích hodně lidí. Tento předpoklad mu částečně vyšel - s osmi mrtvými a dvanácti vážně zraněnými se stal jeho útok nejvražednější teroristickou akcí spáchanou na území New Yorku od 11. září 2001. 

Americký prezident Donald Trump ve středu napsal na svůj Twitter, že žádá pro Saipova trest smrti. "Terorista z New Yorku byl šťastný, když žádal, jestli si může v nemocničním pokoji vyvěsit vlajku IS. Zabil osm lidí a vážně zranil dalších dvanáct. Trestem musí být smrt!" tweeetoval Trump.

Donald Trump
Trestem musí být smrt, reagoval Trump na manhattanský útok

Saipov se objevil v hledáčku amerických úřadů už v roce 2015, kdy se jeho jméno objevilo v souvislosti s protiteroristickým vyšetřováním FBI. V té době se totiž dostal údajně do kontaktu s lidmi, považovanými za radikalizované extrémisty, z nichž aspoň jeden byl Uzbek. Saipov se měl objevit na jeho svatbě, která proběhla na Floridě. Nebyl ale hlavním cílem vyšetřování a není zřejmé, zda jej tehdy FBI vyslechla.

New York zvýšil přítomnost policistů v klíčových dopravních centrech a posílil i policejní síly, které budou dohlížet na průběh tradičního New York Marathonu, který je největším maratonem na světě a jehož další ročník se koná tuto neděli 5. listopadu.