Proč hrát druhé housle, když máte šanci hrát první? Italský vicepremiér Matteo Salvini a jeho extrémně pravicová Liga severu chtějí využít své současné nebývalé popularity a vyvolat v zemi předčasné volby.

„Je to jako s manželským párem. Pokud více času strávíte hádkami a vzájemným urážením než milováním se, potřebujete se podívat vzájemně do očí a učinit dospělé rozhodnutí,“ tvrdí Salvini. I svoji dovolenou pojal jako předvolební turné po italských plážích.

Salvini prohlásil, že chce, aby se poslanci italského parlamentu okamžitě vrátili z dovolené a hlasovali o koaliční vládě. V ní je Liga severu menším partnerem Hnutí pěti hvězd. V čele vlády pak stojí nepolitik, právník Giuseppe Conte. Salvini požaduje, aby se nové volby konaly už v říjnu. „Ptám se Italů, zda mi chtějí dát dostatečné pravomoci k tomu, abych udělat to, co je třeba. A jestli chci kandidovat na premiéra? Zcela určitě,“ řekl Salvini.

Ministr vnitra a vicepremiér vlády chce využít současné popularity své Ligy severu, která dosahuje šestatřiceti procent a je dvojnásobnáoproti Hnutí pěti hvězd. Nejsilnější opoziční uskupení – socialisté, mají podporu asi dvaceti procent Italů.

Pokud by volby dopadly podobně, mohl by díky volebnímu bonusu pro vítěznou stranu voleb vládnout Salvini sám nebo s některým z malých ultrapravicových uskupení.

Conte volby nechce

Ve dnešní Itálii Salviniho v popularitě překonává jediný politik, a to premiér vlády Giuseppe Conte. Tomu se podařilo z neznámého technokrata stát vlivnou a oblíbenou politickou figurou. Conte sám přitom nechce o volbách ani slyšet. „Tato vláda vždy méně mluvila a o to více pracovala. Kabinet, který jsem řídil, nepřetržitě pracoval na obrovském množství reforem, jejichž cílem bylo dobro všech Italů,“ uvedl Conte v reakci na Salviniho. Premiér, který už situaci konzultoval s prezidentem Sergiem Mattarellou, stále viditelně doufá, že se situace uklidní a vláda bude moci pokračovat v činnosti.

Současně Conte říká, že nebude proti hlasování o důvěře, aby si ověřil, zda má vláda ještě stále většinovou podporu parlamentu.

Itálie se teprve počátkem roku dostala z recese, ale i tak roste velmi pomalu. Velkým problémem je zadlužení ve výši 133 % HDP, po Řecku nejvyšší v celé Unii.