Prodloužení sankcí avizoval Tusk již na summitu skupiny G20 v Argentině, kde kritizoval chování Ruska vůči Ukrajině. "Evropa je jednotná v podpoře suverenity a teritoriální integrity Ukrajiny. Právě proto jsem si jistý, že Evropská unie v prosinci prodlouží o další rok sankce vůči Rusku,“ řekl tehdy Tusk novinářům na okraji setkání lídrů 20 nejsilnějších ekonomik. 

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na summitu v Helsinkách.
Trumpův poradce: Summit USA a Ruska? Nebude, dokud Moskva nepropustí Ukrajince

Podle něj bylo ruské použití síly vůči lodím ukrajinského námořnictva během incidentu, který se odehrál na konci listopadu v Kerčském průlivu mezi Ruskem a okupovaným Krymem, „naprosto neakceptovatelné“. 

Evropské země poprvé přistoupily k potrestání Moskvy v roce 2014 poté, co ruské jednotky obsadily ukrajinský poloostrov Krym. Další navýšení sankcí zapříčinila ruská podpora rebelů, kteří vystoupili proti kyjevské vládě na východě země.

V souvislosti s nedávným incidentem v Azovském moři volají některé země v čele s Polskem po zavedení nových přísnějších sankcí. Většina zemí v čele s Francií či Německem však usilují o diplomatické řešení konfliktu a uklidnění napjaté situace.

Minuta ticha za Štrasburk

Summit v Bruselu, na který se sjely špičky států Evropské unie začal minutou ticha, vrcholní politici EU jí uctili oběti úterního útoku ve Štrasburku, kde po střelbě na vánočních trzích zemřeli čtyři lidé. Následovalo tradiční setkání s předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim.

Ve Štrasburku se střílelo.
Ve štrasburské čtvrti proběhla rozsáhlá razie. Na místě působily elitní jednotky

Prezidenti a premiéři mají probírat rovněž situaci na západním Balkánu. Dále budou hovořit o summitu se zeměmi Ligy arabských států, který se chystá na únor příštího roku. 

Dominujícím tématem však má být brexit. Britská premiérka Theresa Mayová, která ve středu večer ustála hlasování poslanců své konzervativní strany o důvěře, by měla v podvečer unijní kolegy seznámit se svým hodnocením stávající situace kolem britské ratifikace smlouvy o brexitu. Přijela také vyjednávat o dodatečných zárukách, které by jí pomohly prosadit dohodu o odchodu země z Unie v britském parlamentu.

Mayová už kvůli jisté porážce odložila na úterý původně plánované hlasování v britském parlamentu. Části poslanců vadí především takzvaná irská pojistka, tedy záložní řešení celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem v situaci, kdy do konce přechodného období nebude dojednána mezi EU a Británií nová podoba vzájemných vztahů.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
NATO pomůže Ukrajině. Poskytne jí techniku pro šifrovanou komunikaci