V projevu na poradě francouzských velvyslanců také podle agentury AFP vyslovil přání, aby Evropská unie "mluvila jedním hlasem" k případnému uznání nezávislosti Palestiny.

Íránské "vojenské, jaderné a balistické ambice představují rostoucí hrozbu, která by mohla vést k preventivnímu útoku na íránská jaderná zařízení, což by vyvolalo velkou krizi, jakou Francie za žádnou cenu nechce", řekl prezident.

Írán říká, že jeho jaderný program je výhradně mírový, jak ho k tomu opravňují mezinárodní smlouvy. Západ a zvlášť Izrael mají ale podezření, že Íránci se snaží získat jadernou zbraň. Preventivní úder s cílem tomu zabránit odmítají vyloučit Spojené státy a Izrael. Ten, byť sám má podle odhadů až 200 jaderných hlavic, už se stejným záměrem zaútočil na Irák a Sýrii.

Sarkozy se dále vyslovil pro jednotný přístup Evropské unie ke snaze palestinské samosprávy vyhlásit nezávislost Palestiny. Samospráva chce o uznání palestinského státu na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy požádat na podzim v OSN.

Izraelský list Haarec v neděli napsal, že Česká republika je mezi dosud jedinými pěti zeměmi, které informovaly Izrael, že budou v září hlasovat proti přijetí palestinského státu do OSN. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že český mandát zatím nebyl stanoven.