Satelitní snímky podávají svědectví o ničení, za nímž je IS, ale částečně také nálety mezinárodní koalice, která bojuje proti IS.

Radikálové zničili buldozery vstupní brány do někdejšího starobylého města Ninive, které stávalo na okraji dnešního Mosulu. Zničen je rovněž minaret mešity, v níž je podle pověsti pohřben biblický Jonáš. Se zemí bylo srovnáno také několik sídel provinčních úřadů. Při koaličních náletech byl poškozen klíčový most přes řeku Tigris.

Na mešitu proroka Jonáše IS podle všeho zaútočil krátce po obsazení Mosulu v roce 2014. Mešita, která patří k nejdůležitějším modlitebnám města, už nemá minaret.

Provinční úřady byly zničeny podle stanice BBC kvůli tomu, aby je nemohla využít postupující armáda, i když IS tyto budovy sám v minulých dvou letech používal. Sídlo provinční rady radikálové srovnali se zemí výbušninami.

Výbušniny u mostů

Koalice, která připravovala nynější ofenzivu na cíle IS, zničila hlavní most přes Tigris, aby radikálům ztížila přesuny. Na satelitních snímcích je vidět přerušení vozovky mostu Džisr al-Huríja, přičemž ostatní mosty jsou v pořádku. Podle BBC k nim ale IS umístil výbušniny a může je zničit, jakmile se fronta přiblíží k řece. Tigris protéká Mosulem od severu k jihu a dělí ho na dvě části. Satelitní záběry také zachycují barikády, které IS vybudoval v klíčových ulicích města, a rovněž značně poškozené mosulské letiště.

Podle dnešních zpráv elitní protiteroristická jednotka zaútočila na čtvrť Tahrír na severovýchodním okraji města. Zpravodaj agentury Reuters viděl obyvatele přilehlých částí města odcházet s majetkem naloženým na vozících. Irácký generál Abdal Vaháb Saídí řekl, že armáda postupuje kvůli civilistům pomalu.

Ze čtvrtí, které má IS stále pod kontrolou, se v poledne ozývaly modlitby za bojovníky. IS ve svém časopise An-Nabaa tvrdí, že stále přibývají lidé ochotní spáchat sebevražednou akci. "Sdělujeme dobrou zprávu, že je velké množství bratrů připravených k mučednické smrti a stále jich přibývá," uvádí se v časopise. Podle odhadů IS Mosul brání s 5000 až 6000 bojovníky, proti nimž stojí armáda a její spojenci o síle až 100.00 lidí, uvádí agentura Reuters.