Nejnovější objev podle zpravodajské stanice CNN znamená, že Enceladus se stal součástí vybraného klubu mimozemských světů ve sluneční soustavě, které podle všeho mají podpovrchové oceány. Do této skupiny se řadí další Saturnův měsíc Titan a Europa, která je oběžnicí Jupiteru. Pod vrstvou ledu mají oceány pravděpodobně i Jupiterovy měsíce Callisto a Ganymed.

Tloušťka ledu na severním pólu měsíce Enceladus činí asi 50 kilometrů, na ledovou krustu poté navazuje skála. Ale na jihu je led tlustý 30 až 40 kilometrů a pod ním je podle všeho oceán o hloubce až 16 kilometrů. Předpokládá se, že tento oceán má tvar čočky s nejhlubším místem na jižním pólu, směrem k rovníku se pak hloubka zmenšuje.

V roce 2005 sonda Cassini v jižních oblastech zjistila, že zlomy, jimž se říká tygří pruhy, prostupuje do prostoru vodní pára bohatá na soli. Cassini v blízkosti tygřích pruhů rovněž zaznamenala organické molekuly, které mohou pocházet z biologických, ale i nebiologických zdrojů.

Enceladus má průměr 500 kilometrů a je nejbělejším objektem sluneční soustavy, neboť odráží prakticky veškeré světlo, které na něj dopadá. Je jedním z nejbližších měsíců Saturnu, který obíhá dalších nejméně 60 měsíců.