Novinář byl naposledy spatřen 2. října, když na konzulát vešel. Rijád nakonec po mezinárodním nátlaku po dvou týdnech přiznal, že byl novinář na konzulátu zabit. 

Zatím však není jasné, jakým způsobem k vraždě došlo. Turecko tvrdí, že Chášukžího smrt byla výsledkem vražedného spiknutí, které se týkalo vysoce postavených saúdských představitelů, mezi nimiž má být dokonce i korunní princ Muhammad bin Salmán.

Americký prezident Donald Trump
Vražda saúdskoarabského novináře? Nejhorší kamufláž všech dob, říká Trump

Prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý řekl, že šlo o připravenou vraždu, která byla provedena brutálním způsobem. To však Rijád popírá a tvrdí, že novinář zemřel nešťastnou náhodou v potyčce s agenty, se kterými se měl na konzulátu setkat.

Části těla v sídle konzulátu

Během úterý zveřejnila americká televize Sky News informaci, že byly na zahradě domu, který sloužil jako sídlo saúdskoarabského konzula, objeveny části těla zavražděného novináře. Úřady však informaci dosud nepotvrdily.

Turečtí vyšetřovatelé také podle televize CNN Türk objevili dvě zavazadla s počítačem a dalšími blíže neupřesněnými dokumenty. Nacházet se měly ve voze patřícím saúdskoarabskému konzulátu, který byl již dříve nalezen opuštěný v podzemních garážích asi 15 kilometrů od budovy konzulátu.

Podle serveru Washington Post požádala turecká policie o vydání povolení k prohledání studny v areálu konzulátu. To nejprve nedostala. Zpravodajský kanál NTV následně oznámil, že povolení nakonec uděleno bylo. Kdy vyšetřovatelé o přístup ke studni žádali, zatím není jasné.

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán
Chášukdžího vrah sedmkrát volal saúdskému korunnímu princi. V den vraždy

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan také ve středu vyzval k tlaku na saúdskoarabské představitele, aby podnikli kroky proti osobám, které jsou odpovědné za Chášukdžího smrt. "Rozhodli jsme se, že nedovolíme, aby byla tato vražda zametena pod koberec," uvedl Erdogan s tím, že je učinit takové kroky, aby se "všichni odpovědní za vraždu - od těch, kteří vraždu objednali, až po ty, kteří ji uskutečnili - nemohli vyhýbat spravedlnosti."

Odebrání víz 

Spojené státy mezitím oznámily, že odeberou víza 21 saúdskoarabským představitelům, kteří jsou zřejmě za Chášukdžího vraždu zodpovědní. „Zatímco se snažíme hlouběji proniknout do pozadí případu, měl by celý svět vědět, že zodpovědní jedinci - ne jen ti, kteří vraždu provedli, ale i ti, kteří jsou s ní spojeni - ponesou následky,“ řekl novinářům americký ministr zahraničí Mike Pompeo. „Tyto sankce nejsou posledním slovem ze strany Spojených států. Ani pan prezident ani já nejsme touto situací nadšení.“

Americký prezident Donald Trump zaujímal v předchozích dnech rozporuplná stanoviska. Sice pohrozil saúdskoarabské vládě velmi vážnými následky včetně ekonomických sankcí, ale také opakovaně vyzdvihl roli země jako amerického spojence proti Íránu a islamistickým ozbrojencům. Zároveň uvedl, že nehodlá přerušit dodávky amerických zbraní do Saúdské Arábie.

Londýn rovněž oznámil, že odebere víza lidem podezřelým z vraždy. Premiérka Theresa Mayová má dnes telefonicky hovořit s králem Salmánem. "Je naléhavě nutné zjistit, co přesně se v souvislosti s touto věcí stalo… Budu dnes hovořit s králem Salmánem. Ministr vnitra učiní opatření, která zabrání podezřelým ve vstupu do Británie. Pokud tito lidé nyní mají víza, budou ještě dnes zneplatněna," řekla Mayová.

Francie čeká na výsledek

Francie zatím o případné změně vztahů s Rijádem nerozhodla a čeká na výsledek vyšetřování. 

Džamál Chášukdží byl známou tváří politických talk-show na arabských satelitních televizích. Ve svých komentářích v minulosti opakovaně kritizoval korunního prince Muhammada bin Salmána, který podle něj propaguje reformy, ale nepřipouští o nich debatu. Chášukdží opakovaně kritizoval i podíl saúdskoarabské armády na bojích v Jemenu nebo politiku vlády vůči Kataru. Od loňského roku žil v exilu ve Spojených státech.

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží
Neprodávejte zbraně Saúdům, dokud nevysvětlí vraždu novináře, vyzvali Němci