Přiznání, že Chášakdží zemřel na konzulátu, přišlo po dvou týdnech popírání, že Saúdská Arábie nemá nic společného s jeho zmizením, a rostoucími požadavky západních spojenců na vysvětlení toho, co se stalo. Jeho zmizení vyvolalo zhoršení vztahů západu se Saúdskou Arábií.

„Vyšetřování je v plném proudu a 18 saúdskoarabských státních příslušníků bylo zatčeno,“ uvedla saúdskoarabská prokuratura. Mezi Chášakdžím a lidmi, se kterými se na konzulátu sešel, podle sobotního prohlášení došlo k boji, při kterém byl zabit. Až dosud Rijád tvrdil, že novinář konzulát v pořádku opustil.

Saúdská státní média rovněž uvedla, že král Salmán nařídil propuštění dvou vysokých úředníků. List The Washington Post pak píše o pěti propuštěných. O své posty přišli mimo jiné zástupce šéfa rozvědky Ahmad Asírí a poradce saúdskoarabského královského dvora Saúd Kahtání, který je považovaný za blízkého spolupracovníka korunního prince Muhammada bin Salmána.

Od turecké se saúdská verze stále liší

Saúdská Arábie neposkytla žádné důkazy, které by podpořily její popis okolností, které vedly k smrti Chášakdžího. Ty se přitom liší od verze tureckých vyšetřovatelů, kteří se tvrdí, že se nejednalo o náhodné úmrtí při rvačce, ale cílené umučení k smrti nepohodlného novináře. 

Pro další západní spojence však bude hlavní otázkou, jak velký podíl na smrti Chášakdžího má korunní princ Muhammad bin Salmán, kterému již král Salmán předal každodenní běh Saúdské Arábie.

Zdroje z královského paláce nicméně tvrdí, že Kahtání, který je se smrtí novináře spojován, pravidelně mluvil jménem korunního prince a dával přímé rozkazy vyšším úředníkům i v bezpečnostním aparátu.

Lidé blízcí Chášakdžímu i vládě agentuře Reuters řekli, že se Kahtání snažil dostat novináře, který se před rokem kvůli obavám z represí přestěhoval do Washingtonu, zpět do Saúdské Arábie.

V srpnu 2017 Kahtání napsal na twitteru: „Myslíte, že se rozhoduji bez vedení? Jsem zaměstnanec a věrný vykonavatel příkazů mého pána krále a mého pána věrného korunního prince.

V sobotním tweetu pak poděkoval králi a korunnímu princi za „velkou důvěru“, kterou v něho měli.

Trumpovi vysvětlení Rijádu stačí

„Myslím, že je to dobrý první krok, je to velký krok,“ uvedl americký prezident Donald Trump, který považuje blízké vztahy se Saúdskou Arábií za ústřední bod své zahraniční politiky.

„Saúdská Arábie byla skvělým spojencem. Co se stalo, je nepřijatelné,“ řekl a dodal, že bude mluvit s korunním princem. Trump také zdůraznil význam Rijádu v boji s jeho regionálním rivalem Íránem. 

Některé americké zákonodárce však vysvětlení Rijádu nepřesvědčilo. „To, co říkám, je, že jsem skeptická vůči novému saúdskému vyprávění o panu Chášakdžím,“ prohlásila republikánská senátorka Lindsey Grahamová, Trumpova spojenkyně, která po incidentu ostře kritizovala Saúdskou Arábii.

Trump uvedl, že bude na dalších krocích spolupracovat s Kongresem. Odvetná opatření by ale podle něj neměla zahrnovat zrušení prodeje amerických zbraní Rijádu.

„Raději bych však byl, kdybychom nepoužívali jako odplatu zrušení práce v hodnotě 110 miliard dolarů, což znamená 600 tisíc pracovních míst… potřebujeme je v boji proti Íránu.“

Velká Británie pak uvedla, že zvažuje své další kroky, zatímco Austrálie již ohlásila, že se na protest proti zabití novináře nezúčastní plánovaného investičního summitu.

Organizace Amnesty International v sobotu označila vysvětlení Saúdské Arábie za snahu očistit se z „hrozného atentátu“.

„Závěry vyšetřování saúdských úřadů, že Chášakdží zemřel v důsledku pěstního souboje uvnitř konzulátu, nejsou důvěryhodné a znamenají nový rekord již tak nízkého dodržování lidských práv v Saúdské Arábii,“ uvedl v prohlášení Samah Hadid, ředitel organizace pro Střední východ.

Amnesty International vyzvala saúdské úřady, aby vydaly Chášakdžího tělo, jehož pitvu by měli provést nezávislí forenzní experti. Také požaduje, aby jeho smrt vyšetřovala OSN.