Podle agentury AP počítá Saúdská Arábie s tím, že otevření nových kin přinese do státního rozpočtu nejméně 24 miliard dolarů (přibližně 530 miliard korun) a vytvoří přes 30 tisíc nových pracovních míst. „Předpokládáme, že provoz prvních kin by mohl být zahájen během března 2018,“ uvedl saúdskoarabský ministr kultury Awád bin Saleh Alawád.

Plánované znovuotevření kin je součástí reformního plánu Saúdské Arábie nazývaného Vize 2030, za jehož realizací stojí korunní princ Muhammad bin Salmán, který usiluje o větší sociální rozmanitost království. V rámci tohoto plánu byl v Saúdské Arábii již dříve zrušen zákaz řízení aut ženskými řidičkami, do budoucna se pak mimo jiné počítá se zvýšením zaměstnanosti žen z 23 na 28 procent.

Saúdská Arábie uzavřela komerční kina na začátku osmdesátých let minulého století s odůvodněním, že se jedná o kulturní aktivitu neslučitelnou s islámskými hodnotami. Zcela funkční je tak dnes pouze kino nacházející se ve vědeckotechnickém centru ve městě Al-Khubar, podle saúdskoarabského ministerstva kultury a informací by však mělo být do konce roku 2020 otevřeno téměř 300 dalších kin.