Přelomové oznámení učinil saúdskoarabský Všeobecný sportovní úřad moderním způsobem –­ prostřednictvím Twitteru. Opatření se bude zatím týkat tří velkých stadionů v Rijádu, Džiddě a Dammánu. V současnosti na nich probíhají úpravy, které mají umožnit návštěvu celých rodin.

Princezna Ríma bintu Bandat Ál-Saud, které se kromě svých podnikatelských aktivit angažuje také v boji za práva žen, uvedla: „Sportovní stadiony v Saúdské Arábii otevřou své dveře, aby v roce 2018 přivítaly ženy.“ Dodala, že toto rozhodnutí zahřejí místní ženy u srdce a že si mohou gratulovat.

Zatím není zřejmé, zdali se nové povolení bude vztahovat i na samostatné ženy a zdali budou ženy od zbytku publika segregovány tak, jako je tomu například v parcích nebo na plážích. Plán však okamžitě narazil na protesty konzervatistů volajících po návratu náboženské policie, která vloni ztratila pravomoc zatýkat. Saúdští muži začali na sociálních sítích sdílet otázku, zdali by si někdo vzal dívku, která navštěvuje stadiony.

V pouštním království dochází k liberalizaci společenských pravidel od letošního června, kdy se dvaatřicetiletý panovnický syn Mohamed bin Salmán stal korunním princem, čímž získal značný podíl na moci. Salmánovým plánem je zvýšit do roku 2030 podíl pracujících žen z 22 na 30 procent.

Ve svém nedávném proslovu princ uvedl, že by rád režim posunul směrem k umírněnému islámu. Představil také svou vizi města poháněného pouze sluneční energií. Svou řeč doprovodil videem, v němž bylo možné zahlédnout běžkyně ve sportovních podprsenkách nebo pracovnice ve společných kancelářích bez hidžábu.

Ženy v Saúdské Arábii jsou dosud občany druhé kategorie. K pouhému cestování, podepisování smluv nebo třeba sňatku potřebují souhlas muže (typicky otce, bratra nebo manžela). Samozřejmostí jsou pak velmi přísná pravidla zahalování.