"Vracíme se k tomu, čím jsme byli dřív - zemí umírněného islámu, která je otevřená všem náboženstvím a celému světu. Nestrávíme dalších 30 let našich životů tím, že se budeme zabývat myšlenkami na zkázu a ničení. Zničíme je dnes. S extrémismem brzy skoncujeme," uvedl saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán na ekonomickém fóru v Rijádu. Informuje o tom agentura AFP.

Saúdský korunní princ Muhammad
Saúdská Arábie dovolí ženám řídit auta, rozhodl o tom král Salmán

Salmánovo prohlášení je zatím nejotevřenějším útokem saúdského politika na vlivné konzervativní náboženské kruhy, které po desetiletí ovlivňovaly saudsko-arabskou politiku.

Přestože mezinárodní organizace dohlížející na lidská práva saúdskou vládu nadále kritizují, korunní princ se snaží saúdské království reformovat hned od svého nečekaného jmenování 21. června (Muhammada bin Salmána jmenoval jeho otec Salmán novým korunním princem namísto jeho bratrance Muhammada bin Najífa Saúda a také jej svým výnosem povýšil na místopředsedu vlády, přičemž mu zůstala předchozí funkce ministra obrany, pozn. red.)

Muslimské ženy v autě, ilustrační foto
V Saúdské Arábii začala válka pohlaví: muži nechtějí pustit ženy za volant

Jedenatřicetiletý následník saúdského trůnu se okamžitě zaměřil na změnu kursu celé Saúdské Arábie. Například už loni oznámil, že chce skoncovat se "závislostí" své země na těžbě ropy. Je také obecně považován za hybnou sílu, jež přiměla jeho otce zrušit desítky let trvající zákaz řízení aut ženami. K dalším reformám patří připravované zrušení mnohaletého zákazu kin, jež by mohlo otřást celou saudsko-arabskou kulturní scénou.

Aktuální veřejné prohlášení korunního prince souvisí s otevřením nové průmyslové zóny NEOM podél severozápadní hranice státu, kterou čerstvě zprovoznil saudsko-arabský veřejný investiční fond. Zóna se bude řídit samostatnými předpisy, nezávislými na předpisech, jimiž se řídí život v Saúdské Arábii. Cílem projektu v hodnotě 500 miliard dolarů je už zmíněné snížení závislosti země na vývozu ropy.

Donald Trump a saudský král Salmán bin Abd al-Azíz
Anti-Muslim? Trumpovi se v Saudské Arábii dostalo královského přivítání

Organizace sledující dodržování lidských práv, včetně Amnesty International, nicméně upozorňují na to, že Saúdská Arábie současně zesílila represe vůči mírovým aktivistům a že saúdské úřady uvěznily během minulého měsíce desítky aktivistů včetně duchovních, aniž by jim sdělily obvinění.