O řidičský průkaz mohou žádat ženy ve věku od 18 let nahoru. Autoškoly pro ženy byly zřízeny v pěti městech a vyučují v nich i Saúdky, které získaly řidičský průkaz v zahraničí. Ženy, které disponují zahraničním průkazem, mohou po samostatném přezkoušení zažádat o místní. 

"Není žádným tajemstvím, že mnoho žen v Saudské Arábii má řidičské průkazy ze zahraničí," uvedl al-Bassami. 

Přestože výnos o zrušení zákazu vydal loni v září saúdský král Salmán, za duchovního otce celé myšlenky je všeobecně považován jeho syn, dvaatřicetiletý korunní princ Muhammad, který stojí za celou řadou reforem, jež mají transformovat konzervativní království v moderní zemi. Jeho reformní plán nazvaný Vize 2030 usiluje o to, připravit Saúdskou Arábii na období, kdy dojdou příjmy z ropy, které království ztrácí. Součástí reforem je tak i záměr zvýšit počet žen v pracovním procesu, a to z 22 procent až na třetinu všech pracovních sil. 

Povolení řídit auta by mohlo poskytnout ženám dostatečnou volnost pohybu potřebnou k tomu, aby se mohly zapojit do pracovního procesu. Saúdské ženy už také nepotřebují povolení mužského člena rodiny k tomu ,aby začaly podnikat. 

Saúdští aktivisté ale tvrdí, že jde stále jen o kosmetické změny, jež nerozbořily rigidní systém saúdského poručnictví. Ten vyžaduje, aby žena, která chce studovat, cestovat nebo se věnovat jakýmkoli aktivitám, získala nejdřív ke všemu souhlas od mužského příbuzného.