Podle deníku byl na nahrávce slyšet novinářův křik. Muži, kteří přiletěli ten den z Rijádu, jej údajně odvlekli z pracovny konzula, položili na stůl v jiné místnosti a řezali do jeho těla ještě v době, kdy byl naživu. 

Na záznamu je také údajně slyšet saúdský konzul Muhamed Utajbi. „Udělejte to někde jinde, nebo budu mít problémy,“ cituje nahrávku Yeni Safak. 

Sedm minut mučení 

„Jestli chceš po návratu do Saúdské Arábie žít, tak drž hubu,“ říká další hlas. Chášakdží však na záznamu křičel bolestí. Trvalo sedm minut, než novinář zemřel. Jeho tělo pak měli trýznitelé na konzulátu rozčtvrtit a rozpustit v kyselině. 

Turecká policie na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.
Kauza zmizení novináře. Turečtí policisté prohledali saúdskoarabský konzulát

Turecký deník Hurriyet přinesl ve středu ještě další detaily z mučení novináře. Podle něj mu nejprve uřízli zaživa prsty a nakonec ho sťali. Vyšetřovatelé také prý identifikovali forenzního experta, který měl řezat tělo speciální pilou na kosti. Je jím Saláh Muhammad Tubajdží, který patřil mezi patnáctku mužů, kteří ráno přiletěli do Istanbulu a večer odletěli. 

Podle Yeni Safak si také měl muž během řezání těla nasadit sluchátka a poslouchat hudbu. 

Záznam mučení může podle deníku pocházet z odposlechového zařízení nainstalovaného v budově konzulátu. Hovořilo se také o tom, že může jít i o nahrávku pořízenou samotnou obětí přes chytré hodinky propojené s jeho telefonem iPhone.

To však experti na technologie považují za velmi nepravděpodobné. Většina modelů totiž k něčemu takovému vyžaduje spárovaný telefon s přístupem k internetu ve vzdálenosti nejvýše 15 metrů.

Saúdskoarabský novinář je známou tváří politických talk-show na arabských satelitních televizích. Působil jako editor významného deníku a v minulosti byl poradcem prince Turki al-Faisala, bývalého šéfa zpravodajské služby a velvyslance ve Spojených státech a Velké Británii.

Kritik korunního prince

Ve svých komentářích v minulosti kritizoval korunního prince Muhammada bin Salmána. Ten podle Chášakdžího propaguje reformy, ale nepřipouští o nich jakoukoli debatu. Kritizoval také podíl saúdskoarabské armády na bojích v Jemenu nebo politiku vlády vůči Kataru.

Žurnalista byl naposledy spatřen v úterý 2. října, kdy vcházel do budovy saúdskoarabského konzulátu v Ankaře. Od té doby se po něm slehla zem. Policie se domnívá, že byl v budově úřadu zavražděn. 

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží
Zmizení saúdskoarabského novináře: Ankara má záznam vraždy, píše Washington Post

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan již dříve vyzval zástupce Saúdské Arábie aby prokázali, že Chášakdží konzulát opustil. Rijád vraždu odmítá a souhlasil s prohlídkou, aby uklidnil západní spojence a mezinárodní společenství. Dosud ale nepředložil důkaz, že novinář z budovy zastupitelského úřadu odešel. 

Turečtí policisté se proto rozhodli konzulát prohledat. Akce skončila v úterý ráno po devíti hodinách. Povoláni byli i policejní psi. Experti si odvezli vzorky půdy či železné dveře," uvedla agentura Reuters.

Saúdskoarabský novinář Džamal Chášakdží
Nahrály smrt saúdskoarabského novináře hodinky? Experti: Je to nepravděpodobné