Džabajr podle informací CNN v minulosti řekl, že vražda Chášukdžího byla „ohromnou chybou“ a v říjnovém rozhovoru se stanicí Fox News zdůraznil, že jeho vláda potrestá ty, kteří jsou za jeho zabití zodpovědní.

Co je pravou příčinou Džabajrova odvolání, ale zřejmé není. Džabajr bude nyní vykonávat funkci ministra pro zahraniční záležitosti, což je hierarchicky nižší post, než jaký zastával doposud.

Vedle jiného ministra zahraničí bude mít Rijád rovněž nového šéfa tamní národní gardy, jedné ze tří hlavních složek zdejší armády. Stane se jím princ Abduláh bin Bandár, který v minulosti působil na saúdskoarabské ambasádě ve Washingtonu.

Jak připomíná agentura AP, částečná vládní reorganizace a změny na vedoucích postech v rámci dalších státních úřadů pozici krále Salmána výrazně upevní. Na dotčená místa totiž dosadil „poradce a členy královské rodiny, kteří jsou považování za jemu blízké“.

Vražda, která pobouřila svět

Kvůli brutální vraždě novináře Džamála Chášukdžího čelí Rijád dlouhodobé kritice ze strany Turecka a dalších západních zemí včele s USA. Podle americké CIA stojí za jeho smrtí korunní princ Muhamad bin Salmán, jehož byl Chášukdží dlouholetým kritikem.

Chášukdží byl zavražděn 2. října tohoto roku na saúdskoarabském konzulátu v turecké Ankaře. V souvislosti s jeho zabitím je nyní vyšetřováno 21 podezřelých osob.