Šestatřicetiletá Nadija Savčenková se před čtyřmi lety stala nejslavnější válečnou vězeňkyní v důsledku bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci na východní Ukrajině. Coby ukrajinskou pilotku bitevního vrtulníku Mi-24 ji 17. června 2014 zajali u vesnice Metalist proruští ozbrojenci a předali Rusku, kde byla obviněna ze spoluúčasti na zabití dvou ruských novinářů. 

Na protest proti svému věznění držela Savčenková od 13. prosince 2014 hladovku, přesto ji ale ruský soud shledal 22. března 2016 vinnou a odsoudil na 22 let. Ještě v květnu téhož roku však byla propuštěna výměnou za dva ruské vojáky a odletěla zpět do vlasti.

Ukrajinská politička Nadija Savčenková vystoupila 12. ledna v Praze na tiskové konferenci.
Savčenková pro Deník: Ukrajinský systém je nenávratně zkažený

Ukrajinskou poslankyní je od listopadu 2014, i na Ukrajině však opakovaně čelila kritice, mimo jiné pro antisemitské výroky a proto, že se sešla s vůdci separatistické Doněcké lidové republiky, s nimiž jednala o propuštění ukrajinských zajatců.

Generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko ji pak před týdnem v parlamentu obvinil, že plánovala státní převrat, při němž se údajně chystala ostřelovat budovu parlamentu z minometů a z automatů dobíjet poslance. Současně ji obvinil, že pro útok nechala pašovat zbraně z oblasti ovládané separatisty.

Ukrajinská politička Nadija Savčenková vystoupila 12. ledna v Praze na tiskové konferenci.
Savčenková navrhla "vyměnit" Krym za Donbas

Savčenková v úterý podle Ukrajinské pravdy přiznala, že se bavila o převratu, podle ní však nikdy neplánovala žádnou teroristickou akci, ale jen politickou provokaci, která měla za úkol "stabilizovat situaci na Ukrajině".

Federální parlament dnes přesto jasnou většinou rozhodl o jejím vydání trestnímu stíhání. Vzápětí na to byla na Savčenkovou uvalena vazba.