"Vyzkoušela jsem mnoho způsobů, jak bojovat (za vězněné Ukrajince). Teď za ně budu bojovat tak, jak jsem donedávna bojovala sama za sebe," prohlásila bývalá letkyně, která během věznění v Rusku držela hladovku za své osvobození několikrát.

V březnu byla Savčenková odsouzena na 22 let vězení za údajný podíl na zabití dvou ruských novinářů na Donbasu. Poslankyni kyjevského parlamentu, která ruský proces označovala za zkonstruovaný, prezident Vladimir Putin v květnu omilostnil. Stalo se tak výměnou za osvobození dvou ruských vojáků internovaných na Ukrajině.

Hned po svém osvobození Savčenková označila propuštění Ukrajinců zadržovaných na Donbasu za prioritu své činnosti v parlamentu. Propuštění osob uvězněných během vleklého konfliktu je jedním z bodů mírových dohod z Minsku. Na harmonogramu a rozsahu amnestie se ale bojující strany zatím nedokázaly dohodnout.

Kolik Ukrajinců separatisté v "lidových republikách" zadržují, není jasné. Z vězení se zatím dostali spíš jen jednotlivci, jejichž osud byl předmětem zájmu médií nebo mezinárodních organizací.

O hladovkách Nadiji Savčenkové se nedávno opovržlivě vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V odpovědi na dotazy čtenářů listu Komsomolskaja pravda napsal, že "Savčenková je docela vypasená, takže hysterii kolem její hladovky už dnes rozumějí všichni".