Savčenková byla koncem března v západoruském Doněcku odsouzena k 22 letům vězení za údajnou pomoc při ostřelování zóny ve východoukrajinském Donbasu, kde se pohybovali dva ruští novináři. Oba při minometném útoku zahynuli. Pilotka a poslankyně ukrajinského parlamentu vinu odmítá a tvrdí, že byla k soudnímu líčení do Ruska unesena.

Na protest proti svému věznění Savčenková několikrát vyhlásila hladovku, po vynesení rozsudku přestala i pít. Přijímat potravu začala až na prosbu prezidenta Petra Porošenka. Podle Polozova se cítí lépe, její stav se ale zlepšuje jen pomalu.

„Veškeré potřebné dokumenty byly odeslány na adresu (šéfa ruské vězeňské správy Gennadije) Kornijenka. Termín jejího osvobození teď v plné míře závisí na operativnosti (ruských) úřadů," řekl novinářům Polozov.

Předpokládá se, že podmínkou propuštění Savčenkové z ruského vězení bude vydání dvou ruských vojáků, kteří byli za údajnou podporu terorismu odsouzeni v Kyjevě. Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev dostali v polovině dubna trest 14 let vězení, když byli předtím zadrženi v bojové zóně v Donbasu. Oba jsou podle ukrajinských médií agenty ruské vojenské rozvědky GRU.

Odhady termínu vydání Savčenkové na Ukrajinu se značně rozcházejí, podle některých médií ho lze očekávat už během května, podle jiných do konce letošního léta. Předpokládá se, že Ukrajinka bude do vlasti formálně předána, aby si tam odpykala zbytek trestu. Bude ale podle právních expertů okamžitě propuštěna, protože se na ni vztahuje poslanecká imunita. Do ukrajinského parlamentu byla zvolena v době, kdy už byla v ruské vazbě.