Sankce, které Evropská unie, USA a řada dalších států včetně Ukrajiny vyhlásily vůči Rusku, by podle Savčenkové měly zůstat v platnosti. „Rusko totiž ještě nepochopilo, že musí (z anektovaného Krymu) odejít," řekla poslankyně a bývalá letkyně ukrajinské armády rozhlasové stanici Era.

Kyjev by měl zároveň jednat přímo se zástupci „lidových republik" mimo rámec minských rozhovorů, řekla Savčenková. „Je třeba navázat přímý kontakt bez třetí a čtvrté strany," konstatovala. Kromě zástupců Kyjeva a povstaleckého Donbasu jednají v Minsku i zástupci Moskvy a OBSE. „Usmějme se na sebe a vše se podaří," řekla.

Se zástupci povstalců Alexandrem Zacharčenkem a Igorem Plotnickým je prý ochotna jednat sama Savčenková, kterou Moskva držela dva roky ve vězení kvůli údajnému podílu na smrti dvou ruských novinářů. Z vězení se dostala až výměnou za dva ruské vojáky vězněné na Ukrajině.

Rusové zpátky domů

Vzbouřenci jsou ochotni návrh Ukrajinky přijmout. „Je to skutečně zvláštní, ale na nutnost přímého jednání se zástupci Donbasu zatím přišla jen paní Savčenková. Minské dohody to přitom předpokládají. Pokud bude vybavena nezbytnými pravomocemi, budeme ochotni s ní vést dialog," řekl agentuře Interfax zástupce doněckých vzbouřenců Denis Pušilin.

Ukrajina by se podle ukrajinské důstojnice neměla pokoušet získat Donbas zpět silou. „Nechci jít cestou Ruska, tedy zabíjením a genocidou obyvatelstva. Chci ale, aby se Rusové vrátili zpátky domů," uvedla.

Savčenková podle ukrajinských médií v minulých dnech navštívila válečné zóny v Doněcké a Luhanské oblasti. Ve kterých místech konkrétně pobývala a za jakým účelem, ale tají.