Rusku, které hraničí s Ukrajinou i s Gruzií, je jejich sbližování s aliancí trnem v oku už od roku 2008. Tehdy vedení NATO oběma těmto státům přislíbilo, že budou moci jednoho dne do tohoto vojenského paktu vstoupit. Rusko totiž považuje alianci stále za nepřátelský vojenský blok.

Putin, který ve čtvrtek promluvil k ruským diplomatům z celého světa, jež se sjeli do Moskvy, během svého projevu prohlásil, že je potřeba obnovit důvěru v Evropu. V této souvislosti se vyslovil proti tomu, co nazval "pokusy NATO budovat nové základny a vojenskou infrastrukturu v blízkosti ruských hranic". Informuje o tom server US News.

"Na takové agresivní kroky, jež představují pro Rusko přímou hrozbu, náležitě odpovíme," pohrozil Putin. "Naši kolegové, kteří se snaží situaci zhoršit a usilují o to, aby byly mezi členy aliance přijaty mimo jiné Ukrajina a Gruzie, by měli začít uvažovat o tom, jaké důsledky taková nezodpovědná politika ponese."

Podle svých dalších slov Putin diskutoval během pondělního summitu v Helsinkách s americkým prezidentem Donaldem Trumpem také o této otázce.

Trump v minulém týdnu vyzval ostatní členské země NATO, aby zvýšily výdaje na obranu, a v tomto týdnu vyjádřil pochybnost nad tím, zda má být součástí aliance její zatím nejmladší člen Černá Hora, jejíž obyvatele označil za "agresivní". 

Ruské vojenské síly podnikly v roce 2008 invazi do dvou separatistických oblastí Gruzie a v roce 2014 přispěly k anexi Krymu, jenž do té doby patřil Ukrajině. Krátce poté vypuklo na východní Ukrajině povstání proruských separatistů, kteří využívají ruskou vojenskou podporu.

Zatímco Rusko označuje tyto kroky za naplňování vůle místního obyvatelstva, pro Západ i pro vlády obou napadených zemí to je nezákonná okupace. 

Vedoucí představitelé NATO se zabývali vztahy s Ukrajinou a Gruzií na svém summitu v Bruselu začátkem tohoto měsíce. Čelní politici v obou těchto zemích mají zájem připojit se k alianci, ale jejich šance nejsou zatím příliš velké, protože podle pravidel NATO se země s územními konflikty nemohou k tomuto paktu připojit.