Smuteční ceremoniál se odehrál v kostele kodaňského zámku Christiansborg a zúčastnilo se jej přibližně 60 osob včetně královny Margrethe a jejích synů s manželkami.

Ti seděli v přední řadě spolu s vnoučaty prince Henrika. Princezna Marie, manželka Henrikova syna, při pohřbu plakala. S tchánem ji podle britského serveru Royal Central pojil velmi blízký vztah – stejně jako on totiž pocházela z Francie.

Obřad vedl Erik Normann Svendsen, bývalý biskup Kodaňské katedrály a královský zpovědník. Během ceremoniálu zpíval dětský sbor a na samotný závěr zazněly církevní zvony. Od minulého týdne byly také vlajky na veřejných budovách staženy na půl žerdi. Od konce obřadu až do západu slunce budou ovšem opět vytaženy naplno.

Do ulic se s Henrikem přišly rozloučit stovky lidí, kteří také sledovali smuteční průvod, při kterém důstojníci odnášeli rakev z kostela.

Na Henrikovo přání bude po pohřbu jeho tělo zpopelněno. Polovinu popela rodina uloží v urně v soukromé části zahrady zámku Fredensborg, druhá část bude rozprášena nad mořem. Královská rodina bude také po dobu jednoho měsíce držet smutek. V tomto období budou příslušníci nejbližší rodiny nosit oblečení jen tmavé barvy a do 14. března se také nebudou zúčastňovat žádných společenských akcí. 

Při této příležitosti bude také historický větrný mlýn Dybbøl a další mlýny po celém Dánsku nastaveny na tzv. smuteční pozici s plachtami nastavenými buď do kříže, nebo na pozici X. Princ Henrik totiž od roku 1988 působil jako patron dánské asociace Windmill.

Henrik byl poslední měsíc hospitalizován s plicní infekcí, která u něj propukla na konci ledna. Ve vážném stavu byl pak minulý týden převezen na rodinné sídlo nedaleko Kadaně, kde si přál skonat.

Dánský princ vyvolal rozruch loni v srpnu, když oznámil, že nechce, aby byl po smrti pochován vedle své ženy Margrethe. K porušení 459 let dlouhé tradice ho vedl fakt, že mu nikdy nebyl přiznán titul krále a byl stále pouze princem. Nedlouho potom ale palác oznámil, že Henrik trpí stařeckou demencí. I přesto se však rodina rozhodla jeho přání respektovat, proto bude zpopelněn.

Henrik v roce 2016 odešel do důchodu a vzdal se svého titulu. Od té doby se účastnil oficiálních akcí jen velmi sporadicky a místo toho trávil čas na soukromé vinici ve Francii. S královnou oficiálně žili stále společně.

Oblíbený byl především mezi mladými lidmi. Známý byl i tím, že se na veřejnosti ukazoval v barevných šatech, čímž porušoval módní uniformitu královského rodu.

Dánský princ se narodil v roce 1934 jako Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat ve Francii. S královnou mají dva syny – korunního prince Frederika (49) a prince Joachima (50), kteří již mají také potomky. Se svou ženou se vzali v roce 1967.

Zdroj: Youtube